Ugrás a fő tartalomhoz
2024. szeptember 08. | Mária
Az egri belváros építészmérnök szemszögből
Belvárosi helyszíneket, illetve a...
Két felsőfokú szakedző képzés indul
Szeptemberben újabb két területen...
Több mint 20 macskafajta mutatkozott be
Több mint 20 macskafajta, nemzetközi...
Adófizetési határidő: 2024. szeptember 16.
Egerben 2024. szeptember 16-ig fizethetők a...
Iskolapélda, avagy tanévkezdés biztonságosan
A diákok biztonságának fokozása és a...
Megáldották a szőlőtermést
Isten áldását kérték a szőlőtermésre...
Átadták a 25-ös főút felújított szakaszát
22 kilométer, 23 ezer tonna aszfalt,...
Tanévnyitót tartottak a Szakképzési Centrumban
3 százalékkal nőtt idén a...
Becsengettek
Szeptember másodikával indult a...
Három múzeum kutatja a hatvani római erődöt
A következő egy évben két részletben...
Pedagógust választottak Lajosváros csillagának
Szombaton kiderült, ki kapta a Lajosváros...
Szüreti forgataggal őrzik a hagyományokat
Hagyományos felvonulással ünnepelte a...
Évadot nyitottak a Harlekinben
6 új bemutatóval készül az egri...
Újranyit a híres Fekete-terem a gyógyulni vágyók előtt
Újranyit a gyógyító hatásáról híres...
A veretlen világbajnok Boyd Exell
Hétfő délután megérkeztek az első...
Erősebb bajnokságra készül az Eszterházy SC
Két felkészülési mérkőzést játszott...
Az iskolával ismerkedtek meg az elsősök
Iskolanyitogató napot tartottak első...
A gyerekek biztonsága érdekében dolgozik az EKVI
A kevés szakember és a sok faeszköz miatt...
Súlyos beteg kisfiúnak gyűjtötték
Több, mint 50 kutya és vezetője,...
A hét végéig számíthatnak forgalomkorlátozásra
Félpályán lehet közlekedni a Kertész...
Élsportolóként kezelik a lipicai versenylovakat
Készen állnak a szilvásváradi állami...
Emléktornán és Agria Kupán versenyezte
Két felkészülési versenyt is rendeztek...
Isten áldását kérték az új tanévhez
Közel 2300 diák kezdi a tanévet az Egri...
Elektromos fűnyírótraktort teszteltek
Elektromos fűnyírótraktort tesztelt a...
A Fehérlófiával indul a következő évad
Ősztől ismét tartalmas előadásokkal...
Ideglenesen szünetel a meleg víz- és gázszolgáltatás
Tervezett karbantartás miatt Egerben és...
Korlátozzák a mobileszközök használatát
Használatukban korlátozott kategóriába...
Minden idők egyik legjobb fogathajtó világbajnokságára
Tizennégy nemzet 43 versenyzője, köztük...
Véget érnek a nyári iskolafelújítások
Jövő héten nyitnak újra az iskolák. Az...
Motoron jött Koppány, nagyot szólt a várban
Az István, a király 40 éves jubileumi...

Felelősen a méhnyakrák megelőzéséért!

Létrehozva: 2014. május 27.  |  Utoljára frissítve: 2019. április 02.

Folytatódik Egerben a jelentős városi hozzájárulással megvalósuló méhnyakrák-megelőző védőoltási program.


A méhnyakrák nemcsak az idősebb nők betegsége, hanem a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a 45 éves kor alatti nőknél! Hazánkban évente ~1200 hölgynél alakul ki a méhnyakrák és még mindig több mint 400 nőt veszítünk el minden évben a csendes gyilkosnak is nevezett betegség miatt! A méhnyakrákot védőoltással és rendszeres, évente végzett szűréssel ma már meg tudjuk előzni, ehhez azonban az szükséges, hogy felelősséget vállaljunk saját egészségünkért!

 

A méhnyakrák megelőzésére 2014 őszén elindul a nemzeti prevenciós program, ám Eger Önkormányzata nagyon fontosnak tartja, hogy minden leánygyermek védett legyen a teljes mértékben megelőzhető kórral szemben. Folytatódik tehát Egerben a jelentős városi hozzájárulással megvalósuló méhnyakrák-megelőző védőoltási program.

 

Elsődleges célunk az, hogy a szülőkkel karöltve védelmet biztosítsunk a méhnyakrák ellen a 2000. szeptember 1-je és 2001. augusztus 31-e között született egri lányok részére. Ők azok ugyanis, akik a múlt évben elkezdett egri programból, valamint az állam által 2014. őszén folytatandó védőoltásból kimaradnának. Rájuk is gondolunk!

Az akció másik fontos célja, hogy széles körben tájékoztatást nyújtson a nőkre veszélyes betegség megelőzésének lehetőségéről és preventív szemléletre neveljen.

 

A KÖLTSÉGEKRŐL:

A programban résztvevő leánygyermekek két adagos oltási költségének több mint 2/3 részét Eger Önkormányzata finanszírozza, a szülők által fizetendő összeg 11.860 Ft, erről az érintetteket már levélben tájékoztattuk.

 

MI A TEENDŐ?

A szervezési feladatokat a Védőnői Szolgálat és az Eger Város Védőnői a Családokért Alapítvány látja el. A védőoltást a szülőnek személyesen kell kérnie május 30-ig a Védőnői Szolgálat Barkóczy utca 15. szám alatti irodájában, beleegyező nyilatkozat kitöltésével és az érintett leánygyermek lakcímkártyájának bemutatásával.

Az önrészt az alapítvány számlájára - szintén május 30-ig - a Védőnői Szolgálatnál lehet befizetni, az alábbi időpontokban:

2014. május 26. hétfő, 7.30-16.00 óráig

2014. május 27. kedd, 15.30-18.00 óráig

2014. május 28. szerda, 7.30-9.30 óráig

2014. május 29. csütörtök, 14.00-17.00 óráig

2014. május 30. péntek, 7.30-12.00 óráig

 

 

Kiket érint a méhnyakrák?

A méhnyakrák nemcsak az idősebb nők betegsége: a 2. leggyakoribb daganatos megbetegedés a 45 éves kor alatti nőknél. Hazánkban évente kb. 1200 nőnél alakul ki méhnyakrák, és még mindig közel 400 nőt veszítünk el a betegség miatt!

Azok körében, akik nem járnak rendszeresen nőgyógyászati szűrésre, a méhnyakrák csendes gyilkosként viselkedik: évek alatt fejlődik ki, miközben az érintett nők általában hosszú ideig semmilyen tünetet nem észlelnek. Mire a tünetek megjelennek, a betegség gyakran már előrehaladott stádiumánál tart. A daganatos stádiumig szerencsére a fertőzések csak kis része jut el.

A méhnyakrák okozta jelentős halálozáson túl a „túlélők" sokszor a meddőség súlyának terhével élhetnek csak tovább, ha a rákos szövet nagy kiterjedésű és műtéti eltávolítására van szükség.

A 20-40 éves nők körében gyakran fedeznek fel a szűrővizsgálaton ún. rákmegelőző állapotot. Ilyenkor gyakran műtéti úton kimetszik a fertőzött területet. Évente mintegy 8 000 ilyen műtétet végeznek hazánkban. Bár ebben a stádiumban még nem rákról beszélünk, ezen műtétek is járhatnak kockázattal, például egy későbbi gyermekvállalás esetén nehezebb teherbeesést vagy koraszülést eredményezhetnek.

A méhnyakrákot védőoltással és rendszeres szűréssel ma már meg tudjuk előzni, ehhez azonban az szükséges, hogy felelősséget vállaljunk saját egészségünkért.

 

Mi okozza a méhnyakrákot?

A méhnyakrákot a humán papillomavírus (HPV) rákkeltő típusai okozzák, ezek nemi érinkezéssel jutnak a szervezetbe. Sajnos az óvszer használata nem elégséges a HPV-fertőzés kivédésére, mivel a vírus nemcsak közösüléssel, hanem az intim testrészek bőrfelületének érintkezésével is terjed. Könnyű terjedésének köszönhetően minden szexuálisan aktív nőt fenyeget a fertőződés veszélye.

A HPV-nek körülbelül 100 különféle típusát ismerjük, ezek közül 15 rákkeltő.

A HPV nagyon elterjedt: a becslések szerint a nők közel 80%-a megfertőződik vele. Szerencsére a fertőzések többsége magától elmúlik, ám ha tartósan fennmarad, évek alatt méhnyakrák alakulhat ki.

A szűrés a betegség idejében történő felismerésében segít

A méhnyakrák elleni küzdelem egyik fegyvere a betegség időben történő felfedezése. Hazánkban a sejtkenetvétellel végzett rendszeres méhnyakszűrés minden nő számára térítésmentesen hozzáférhető, így a korai felfedezés jó lehetőségét jelenti, a kóros esetek egy részét azonban így sem lehet felfedezni. A rákmegelőző állapot komoly lelki terhet ró a nőre.

 

Az igazi megelőzést a védőoltás alkalmazása jelenti

A méhnyakrák megelőzésének elsődleges módja a védőoltás alkalmazása, amely megakadályozza a humán papillomavírus (HPV) rákkeltő típusai által kiváltott fertőzés kialakulását.

Az oltóanyag nem tartalmazza a vírus örökítőanyagát, ezért az oltás nem okozhat rákot.

A méhnyakrák elleni védőoltásokból Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata azt az oltóanyagot választotta, amely a 2014/2015-ös őszi tanévtől bevezetésre kerülő nemzeti oltóprogramban szerepel. Az érintett korosztálynak fél év alatt kettő vakcina beadása szükséges a 0. és 6. hónapban (a második adag szükség esetén rugalmasan 5-7 hónappal az első adag után beadható).

A rendszeres méhnyakrák szűrésre az oltás felvétele esetén is szükség van, a vakcina és a szűrés együtt nyújt közel 100%-os védelmet a méhnyakrák ellen.

 

Kinek javasolt a méhnyakrák elleni vakcina?

A vakcina elsősorban a serdülő lányok részére javasolt, azonban a felnőtt nőknek is ajánlott, mivel minden szexuális életet élő nő ki van téve a rákkeltő HPV-vel történő fertőzés és újrafertőződés veszélyének. A rákkeltő HPV-vel történő fertőzés tartóssá válása a szervezetben az életkor előrehaladtával nő. Felnőtt nők esetében az oltás alkalmazásának feltétele a negatív citológiai (méhnyakszűrés) lelet. A méhnyakrák elleni védőoltást 9-55 éves korú nőkön vizsgálták.

Bizonyított, hogy az oltás hatékony a rákkeltő HPV törzsek ellen. Fontos azonban tudni, hogy a ritka HPV típusok ellen nem véd, ezért a vakcinációt követően is szükséges a rendszeres szűrővizsgálat.

Ma megvan a lehetőségük saját jövőjük védelmére azzal, hogy soha nem mulasztják el a nőgyógyászati rákszűrést, és megbeszélik kezelőorvosukkal a védőoltás előnyeit. Lehet, hogy az életüket mentik meg vele.

 

Kérem tisztelettel az időpontok pontos betartását!

Dr. Misz Mihály önkormányzati képviselő

 



< Vissza
Intézze ügyeit elektronikusan!