Itt az első három TOP-fejlesztés
Interjú Habis Lászlóval. Az összességében 1 milliárd 350 millió forintot kitevő összeg felhasználásáról a városvezetőt kérdeztük.
A Területi Operatív Program (TOP) három fejlesztési céljának támogatási szerződését írta alá a napokban Habis László polgármester. Az első három projekt támogatási összege együttesen 1 milliárd 350 millió Ft: javítjuk a munkába járás körülményeit és lehetőségeit, kezelünk egy jelentős belvárosi csapadékvíz-problémát és foglalkoztatási együttműködést valósítunk meg.
Habis László polgármester a megvalósuló programok kapcsán kifejtette: az Eger számára a TOP-ban rendelkezésére álló 11 milliárd forintos fejlesztési keret felhasználásának első három elemével javítják a munkába járás körülményeit és lehetőségeit, kezelnek egy jelentős belvárosi csapadékvíz-elvezetési problémát és fogalakoztatási együttműködést valósítanak meg.
– Az első projekt az Eger Megyei Jogú Város foglalkoztatási paktuma elnevezést viseli, a támogatási összeg pedig 925 millió forintot tesz ki. Az ötéves „futamidő" azt is jelenti, hogy a program 2021. június 30-án zárul – árulta el a városvezető, akitől megtudtuk: a „Foglalkoztatási Paktum" célja, hogy nagymértékben segítse a város foglalkoztatási helyzetének javítását. A cél eléréséhez széleskörű szakmai együttműködések szükségesek, így a projekt konzorciumi formában valósul meg. A konzorcium vezetője a megyeszékhely önkormányzata. A koordinálást és a projektmenedzseri feladatokat az Egri Városfejlesztési Kft. látja el.
– A megvalósításban kulcspartnerünk a Heves Megyei Kormányhivatal Foglalkoztatási Főosztálya, vagyis az egykori Munkaügyi Központ. Rajtuk keresztül a program közvetlenül a munkát kereső egri polgárokat szolgálja. Ugyancsak fontos partnerünk az Egri TISZK Térségi Integrált Szakképző Központ Közhasznú Nonprofit Kft. A TISZK feladata lesz a paktum iroda és szervezet működtetése; munkaprogram, eljárásrendek és szabályzatok készítése; a munkaerő-piaci szolgáltatások előzetes helyzetelemzésének elkészítése és annak évenkénti felülvizsgálata – tette hozzá Habis László. A felálló paktumszervezetben helyet foglalnak az oktatási- és vállalti szektor, valamint más ágzatok képviselői is. Ily módon a megyeszékhely partnere például a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, amely önmagában is rengeteg egri és heves megyei vállalkozás szakmai képviseletét látja el.
A projektben a város közigazgatási területén („paktum-terület") működő vállalkozások munkaerő-igényeire alapozva indítanak képzési- és foglalkoztatási programokat. A paktum-együttműködéstől – annak munkahelymegtartó szerepe mellett – azt várják, hogy a jelenleginél rövidebb idő alatt egymásra találjanak a foglalkoztatók és az álláskeresők. Az elsődleges cél, hogy erősödjön a helyi gazdaság, hiszen a paktum eredményeként a foglalkoztatók megfelelő szakképzettségű munkavállalókat találnak, a befektetés-ösztönzési programelem hatására pedig új vállalkozások telepednek le Egerben.
Szeretnénk elérni, hogy a munkaerő-piaci programokban résztvevők száma haladja meg a 600-at, az álláshoz jutóké a 280-at. Célként fogalmaztuk meg, hogy közülük minél többen tartósan a munkaerőpiacon maradjanak – fogalmazott a polgármester.
Meghaladja a 300 millió forintot a Déli Iparterület fenntartható városi közlekedésfejlesztése – tudtuk meg. A támogatás elnyerését követő első cél, hogy elkészüljön Eger Fenntartható Városi Mobilitási Terve (SUMP). Ez lesz az alapdokumentuma a következő időszak nagyobb közlekedés-fejlesztési beruházásainak, s egyben az ilyen irányú projektek támogathatóságának feltétele is.
– Az előkészítés szakaszában az egri lakosokat internetes felületen és papír alapú kérdőíven is megkérdeztük a város közlekedéséről, ezen kívül környező települések önkormányzatai, egri és a térségben működő civil és más szervezetek képviselőit is célzottan megkérdeztük ugyanerről – emelte ki a városvezető.
Hangsúlyozta: a projekt másik konkrét célkitűzése a Kistályai út és ezzel együtt a város déli iparterületének fenntartható közlekedésfejlesztése, ezen belül gyalogos és kerékpáros útvonalak kialakítása. Szabványos gyalog- és kerékpárút létesül a Kistályai út nyugati oldalán a Sas úti csomóponttól Andornaktálya közigazgatási határáig, valamint kijelöléses bringaút létesül a K2-es út Kistályai úti csatlakozásától a Bánki Donát utcáig.
- A beruházással a legfőbb célunk, hogy a déli városrészben élők és az ott dolgozók számára olyan, biztonságos és praktikus, alternatív közlekedési lehetőséget biztosítsunk, amelyet szívesen igénybe is vesznek. Az önkormányzat már benyújtotta a déli iparterület alapinfrastruktúra fejlesztésre vonatkozó pályázatát is, 1,2 milliárd Ft értékben, melyről remélhetőleg pozitív döntés születik a későbbiekben.
A Csiky Sándor utca is és Maczky Valér utca csapadékvíz-elvezetés felújítására 120 millió forint jut.
A belvárost többször elöntötte már a hirtelen lehulló, kezelhetetlenül nagy mennyiségű esővíz. Ilyenkor a Csiky Sándor utcáról a sétálóutcára hömpölygött az áradat, s az útburkolat esetenként felszakadt, üzlethelyiségek is károsodtak. A probléma megoldásához meg kell újítani a vízelvezetést szolgáló, csaknem száz éves közműrendszert a belváros egyik legforgalmasabb útján. A kapacitásbővítő, teljes csapadékvíz-hálózati rekonstrukció megoldja a problémát. A befejezést követően az utcaképben is lesz némi változás: az útpálya szintje minimálisan, az erősítőréteg vastagságával megemelkedik. Az út- és közterület-felújítás egy másik pályázati keretből válik majd finanszírozhatóvá.
(Forrás: heol.hu)