A KÖZÖS EMLÉKEZET
A KÖZÖS EMLÉKEZET (azonosító száma: TOP-7.1.1-16-H-074-1.2/001) című projekt
Kedvezményezett: Dobó István Vármúzeum
A Dobó István Vármúzeum feladata a kulturális javak gyűjtése, a gyűjtemények fenntartása, gondozása, közkinccsé tétele, a hozzájuk kapcsolódó információk kutatása, megosztása. A múzeum legfontosabb feladata, hogy közvetítse az érdeklődők felé az egyes tárgyak üzenetét, megalapozott, tudományos igényű, ugyanakkor szórakoztató, oktató, precíz és igényes ismeretátadással. A Dobó István Vármúzeum küldetése, hogy tudományos központ, az igényes ismeretterjesztés és tudományos megalapozottságú történelmi interpretációk helyszíne, közösségi tér és turisztikai attrakció is legyen egyben.
A sokrétegű feladatok egyike a Ziffer Sándor Galéria üzemeltetése, klasszikus és kortárs gyűjtemények bemutatásával.
Partnerek:
• A Szabad Szalon Egyesület 2002-ben alakult azzal a szándékkal, hogy az Egerben élő professzionális képző- és iparművészek, az Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Tanszékén, a városi művészeti iskolákban tanító művésztanárok, művészettörténészek egy valóban működő közösséget hozzanak létre a város művészeti arculatának alakítására, pozitív imázsának formálására. Fontosnak tartják a fiatal nemzedék felkarolását, a már nem élő művészek munkásságának, emlékének megőrzését, az önkormányzat művészeti életet támogató munkájának segítését és egyben figyelmének ráirányítását a helyi kezdeményezésekre. Ennek érdekében a közös bemutatkozások, rendezvények, kiállítások megrendezését kiemelt feladatnak tartják, hiszen leginkább ezek reprezentálják alkotóik munkásságát.
• Az Egri Városszépítő Egyesület, mely 1982-ben alakult azzal az alapszabályában megfogalmazott céllal, hogy Eger város építészeti, történelmi és természeti értékeit védje, a város lakóit, intézményeit, vállalkozásait pedig arra biztassa, hogy megtanulják önmagukat, és ezen keresztül a gazdag kulturális értékkel rendelkező városukat becsülni. Segítséget szeretnének nyújtani ahhoz, hogy minden egyes polgár a város gazdájának érezze magát.
• Lokális szereplőként írható le az az ismét egymásra találó helyi zsidó közösség, melynek az ingatlanhoz fűződő vallási kötődése elvitathatatlan.
Projektcélok
A fejlesztés legfontosabb célja, hogy a Ziffer Sándor Galéria egy műszaki és infrastrukturális felújítást követően megfeleljen a hazai és nemzetközi műtárgyvédelem és műtárgybiztonság feltételeinek, elősegítve ezzel a professzionális művészetközvetítést. További cél, hogy a fejlesztést követően a Galéria olyan szabadidős-közösségi térré váljon, amely hozzájárul a helyi közösségépítéshez, a helyi identitást erősítéséhez. Cél az is, hogy a kiállítások nyújtotta kulturális élményekhez kötődően új programstruktúra alakuljon új célcsoportok bevonásával, melynek végeredményeként a Galéria szervesen integrálódhat Eger kulturális életébe.
Célcsoportok
Eger város lakossága (valamennyi generáció): szükséges mindenki számára hozzáférhető új kulturális terek létrejötte, ahol több generáció együttműködve, aktívan és tartalmasan töltheti el szabadidejét. A fiatalok számára új terek szükségesek, ahol innovatív megoldásokkal, felkeltve érdeklődésüket mélyebben, számukra „fogyaszthatóbban" fedezhessék fel városuk, otthonok, iskoláik, családjuk történetét, hogy ezzel növekedhessen kötődésük lakóhelyükhöz.
Kulturális, művészeti csoportok, egyesületek, civil szervezetek: a létrehozott kulturális helyszínt több szervezet is használhatja, együttműködhetnek hasonló célkitűzésekkel megalakult egyesületek, civil szervezetek.
A városba érkező turisták: a turisták egy meghatározott részének fontos, hogy mélyebben megismerkedhessenek a város kulturális életével, a helyi közösségek identitástudatával.
Projekt-tevékenységek 2019. augusztus 13-ig:
• projekt-előkészítési dokumentáció teljeskörű teljesítése: műszaki (építési engedély, kivitelezés) tervdokumentációk építészeti előkészítése;
• belsőépítészeti tervezés a kiállítási funkciók, világítástechnika, fogadótér kialakítására, arculati elemek tervezésére;
• a közösségi hasznosításra vonatkozó szakmai tervezés megkezdése;
• az építési engedélyeztetéssel kapcsolatos, szükséges hatósági egyeztetési eljárások lebonyolítása;
• a közbeszerzési eljárás előkészítése.