Ugrás a fő tartalomhoz
2024. július 02. | Ottó
Két ősbemutatóra készül a Harlekin Bábszínház
Ősszel 18 előadással várják vissza a...
Nagykorú lett a Szederinda Néptáncfesztivál
A XVIII. Szederinda Nemzetközi...
Gyerekprogramok és természeti nevelés a Kalákán
Gyerekek vették birtokba az Érsekkertet...
Az élet minden területén hódít a 3D-s technológia
Háromnapos nemzetközi informatikai...
Az egri platán lehet az Év fája
Megszületett az eredmény, az országos...
Újabb csillaggal bővült az Egri Csillagok sétánya
Pénteken újabb csillaggal bővült az Egri...
Idén is sikeres volt a Városgondozás virágosztása
Évről évre egyre népszerűbb a...
Július 1-jétől megszűnik a kötelező akciózás
Július elsejétől megszűnik a kötelező...
Rendkívüli bejelentés a Semmelweis napon
Semmelweis Ignác születésének 206....
Július 1-től lehet pályázni
Július 1-től lehet pályázni az...
Hosszú sor a Városgondozás virágosztásán
Több ezer egynyári virágot és...
Kedvezményes nyári táborokat szervez az EKVI
Ismét kedvezményes táboroztatást kínál...
Diákmunka szabályosan
Nem csak a pihenni vágyók, hanem a nyári...
Meseműhelyt indított a Bródy Sándor Könyvtár
Nyári Meseműhely címmel indított új...
Boldog Lazac és társai a Bródy Pikniken
Ismét társasjátékokkal várták a...
Szenior tenisz bajnokokat avattak Egerben
Százötvenen vettek részt a négy napos...
Álmodnak-e a zeneiskolások 24 órás szolfézsóráról?
Dallamírás, ének, zeneszerkesztés,...
Két egri aranyérem az Emerson-Suzuki Kupán
Véget ért a négynapos Emerson-Suzuki Kupa...
Elkezdődtek a napközis Erzsébet-táborok
Elkezdődtek a napközis Erzsébet-táborok...
A Flashdance-et is színpadra vitte
Harmincadik tanévét zárta szombaton a...
Sárkányok, tündérek és törpök az Érsekkertben
A héten már a szabadban is...
Országos Szenior Tenisz Magyar Bajnokság Egerben
Négy napon keresztül pattog a labda az...
Programkavalkád a Múzeumok Éjszakáján
Virtuális valóság, színpadi előadás,...
Fontos a védekezés a nagy melegben
Fontos a védekezés a nagy melegben. Nem...
Július 1-től beindul a REpont
Július elsejétől kizárólag betétdíjas...
Nem adják fel a magyar szurkolók
Egerben és környékén is megteltek a...
Félezer diák ismerkedett új sportágakkal
A Kemény Ferenc sportiskola diákjainak...
Versek hallhatók az egri állomásokon
Ismét magyar költők híres versei...
Új dísznövények dobják fel a Kracker udvar
Önkéntesek segítségével újult meg a...
Csobbanj és szurkolj!
Vízpartról vagy akár a medencéből is...

Ötödik séta: Belvárosi ismerkedés

Létrehozva: 2012. december 29.  |  Utoljára frissítve: 2019. április 02.

Ha a városban járunk, s meg akarjuk ismerni, nem kerülhetjük el a legjelentősebb utcáit. A Kossuth és a Széchenyi utca az a két útvonal, amely a település kereskedelme, gazdasága szempontjából fontos.


Az egri vár tövében lévő Dózsa György térről nyugat felé indul a Kossuth, korábban Káptalan, vagy Barátok utcája. A történelmi időkben a város fő forgalmi útja volt, mert a Buda felől érkező utasok a Hatvani kapun át belépve Egerbe, s a várba ezen az útvonalon jutottak el. A régészeti feltárások szerint hajdanán az úttest gerendákra fektetett pallókból készült.

 

Amikor elindulunk a vár tövéből, egy modern épületet látunk, amely adminisztrációs célokat szolgál. Sarkára Don Quiote-t tervezte az építtető, mintegy a hősi hagyománynak mutatva fricskát.

 

Ha kicsit tovább megyünk, megpillantjuk a város egyik legrégebbi házát, a Buttler-házat. Az épület romos, pedig a Mikszáth Különös házasságának főszereplőjéről elkeresztelt építmény megérdemelné a törődést.

 

Tovább haladva jobb kéz felől találjuk az egykor az oroszlánhoz címzett püspöki vendéglő épületét. Több mint száz éven keresztül itt volt a postakocsik állomása. Az egykori fogadóban szállt meg II. József is, aki nem akarta Eszterházy püspök vendégszeretetét élvezni.

 

Az utca bal oldalán barokk és eklektikus épületek után következik a volt Nagypréposti palota. 1774-76 között épült Fellner Jakab tevei alapján. Az épületben ma a Bródy Sándor Könyvtár működik, mintegy százezer kötettel, folyóirat-olvasási lehetőséggel, zenehallgatással.

 

Szemben vele, a 9. szám alatt található a Megyeháza, amely 1749-56 között épült, Gerl Mátyás tervei szerint. Legnevezetesebb díszítőelemei Fazola Henrik kovácsoltvas, rokokó kapui, amelyeket szinte minden Egerbe látogató turista felkeres. Olyan szépek ezek a kapuk, mintha nem is nehézkes vasból készültek volna, az európai művészet érvonalához tartoznak.

 

A Megyeháza udvarán áll egy kálváriával díszített kétemeletes épület, amely eredetileg börtön volt. Később a megyei levéltár dolgozott benne, amely néhány esztendeje a volt vincellér iskolába költözött. Jelenleg egy szépen berendezett történeti kiállítás látható itt, amely érzékletes eszközökkel mutatja be a város és környéke múltját. Az épület alagsorában sporttörténeti gyűjtemény látható.

 

Az utca bal oldalán, a 14. szám alatt az egykori ferencrendi szerzetesek, helyi nevükön a Barátok temploma áll. A középkori Szent Demeter templom helyére épült, amelynek nyomait meg lehet tekinteni az altemplomban. Figyelemre méltó a főoltár, amelyet Kracker János Lukács festett. A 8. szám alatt található a Sancta Maria Lánygimnázium épülete, amely a 18. században épült. Csaknem száz évig az Angolkisasszonyok leánynevelő intézete volt, s 1991-ben kapták vissza iskolájukat.

 

A 6. számú, egykori kanonokház mellett áll az utca legszebb lakóháza, a volt Kispréposti palota. Itt már elérkezünk a jól ismert Eszterházy térhez, a Bazilika és a Líceum mellé. Innen indulhatunk tovább a város sétálóutcáján, a Széchenyi utcán. Már a XVI. század közepén szólnak róla a följegyzések, Hosszú utca néven. Az érseki palota az utca vonalával párhuzamos épületegyüttes. A XVI. századi magot építették tovább a püspökök, húzattak rá második emeletet. A palota udvarát a Széchenyi utcától elválasztó vaskerítés rácsos nagykapuja is a Fazola család műhelyéből került ki. 
Érdemes benézni az Érsekudvarba is, amely voltaképpen az érseki palota gazdasági udvara volt, ma egyházi múzeum látható itt.

 

Ahogy továbbmegyünk, megpillanthatjuk a Foglár utcát, amelyen fel lehet jutni a város buszpályaudvarához. Az utca 6. száma alatt található az Érseki Hittudományi Főiskola, amelyhez nemrég építették hozzá a Szent János Továbbképző Központot.

 

A Széchenyi úton továbbhaladva több kis üzlettel, vendéglátó hellyel találkozhatunk. Több barokk ház között a 13. számú érdemel külön figyelmet, amely Giovanni Battista Carlone Egerbe származott olasz építészé volt, és ma is az ő nevét viseli. Vele szemben van a város mozija, az Uránia Filmszínház, mellette pedig a Patika-múzeum, amely egy olyan barokk bútorzatot őriz, amelyet még Telekessy püspök készítetett. A szomszédos, kétszintes épület az 1827-es nagy tűzvész után nyerte el mai alakját, ezért került a homlokzatára a Fati Partus felírat (A sors szülötte). A klasszicista homlokzatú épület valamikor polgári lakóház, aztán kaszinó, majd szakszervezeti székház lett. Jelenleg kulturális centrum, ifjúsági ház.

 

Az előbb említett két épület között jutunk el a város piacához. A modern épületben lévő piacot már kinőtte a település, de hagyománytiszteletből meghagyták ősi helyéhez közel. Valamikor a Dobó téren piacoztak, amely az Eger patak árterületéhez tartozott. A gasztronómia iránt érdeklődő ember szívesen szétnéz egy ilyen piacon, bár ritkán talál már olyan egyedi dolgokat, mint hajdani egri hagyományos csemege, a békacomb.

 

Az innen nyíló Bródy Sándor utcát is felderíthetjük. Ha fölmegyünk a meredek lejtőn, ódon hangulatot találunk, észre vehetjük a fehérre festett, középkori jellegű épületet, amely az Egri Borok Háza. Azt tervezik, hogy egyre több olyan jellegű rendezvényt hoznak ide, amely a jó egri bor kultuszát szolgálja. Az épület előtt egy óriási, muzeális értékű szőlőprés állít emléket a hajdani egri szőlőműveseknek. Itt tekinthetjük meg a régi városfal egy darabját is, amely mellett sétálva fogalmat alkothatunk arról, milyen lehetett egykor Eger, mekkora területen húzódtak össze a polgárok házai.

 

Visszatérve a Széchenyi utcára, a 15. szám alatt találhatjuk a ciszterci templomot, amelyet 1699-ben kezdtek építeni. A templom Carlone tervei alapján készült, először a jezsuiták számára, de a hosszú évek alatt nehezen készült el: kétszer is tűzvész rongálta meg. A főoltára a hazai barokk szobrászat legszebb alkotásai közé tartozik.

A Széchenyi utcán tovább haladva a volt jezsuita, később Dobó István Gimnáziumot láthatjuk, amely hangsúlyos elhelyezésű, s gyönyörű oromszobrokkal díszített.

 

Ahogy megyünk tovább, a Rottenstein köz 3. szám alatt láthatunk egy szép polgárházat, amely 1750 körül épült. Ekkor emelték a Szent Anna templomot is, amely a kórház épülettömbjei közé ékelődött be. Még több szép barokk polgárházat láthatunk egymás mellett, köztük a Kisboldogasszony plébánia épületét, amelynek kapuja jellegzetes régi egri díszítőelemeket mutat. S elérkezünk a Vitkovics-házhoz, ahol már egyszer megfordultunk.

 



< Vissza
Intézze ügyeit elektronikusan!