Ugrás a fő tartalomhoz
2024. július 02. | Ottó

Jó adófizetők az egriek

Létrehozva: 2019. augusztus 01.  |  Utoljára frissítve: 2019. augusztus 05.

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzatának feladatellátását a saját bevételek (ennek legjelentősebb része a helyi adókból befolyó bevételek), az állami támogatások, valamint az átengedett központi adók biztosították.


A helyi adóztatás bevezetése (1992.) és az önkormányzati rendszer bevezetése óta a 2019-es pénzügyi félév adta a legmagasabb adóbevételt, mivel 2.518.610 ezer forint saját felhasználású helyi és megosztott adóbevétel érkezett számláinkra. Az önkormányzati adóhatóságának az adószámláira a 2019-as pénzügyi évben 2.518, 6 millió forint folyt be saját (helyi adó és átengedett) bevételként. Ezen túl a központi költségvetésnek 141.801 ezer forint gépjárműadó bevételt, 7.006 ezer forint közigazgatási hatósági illetéket, illetve más szerveknek 56 ezer forint adók módjára behajtandó köztartozást utalt át önkormányzatunk, egyúttal ez évben összesen 86.272 ezer forintot utalt vissza adózóknak, ennek többsége iparűzési adó.

 

A 2019. évi adóbevételek nagyságára alapvetően hatással volt, hogy Eger Megyei Jogú Város gazdasági ereje és iparűzési adóerőképessége, a helyben működő vállalkozások eredményessége, a lakosság fizetőképessége növekedett.

 

Eger Megyei Jogú Városban 2019. első félévében a befolyt helyi adók az önkormányzatnál kezelt adók 95,98%-át adták. A helyi adónemeken belül az iparűzési adó a 73,1%-os nagyságával meghatározó adónem. A vagyoni típusú adók a helyi adóbevételek 23,2%-át tették ki, míg a beszedett idegenforgalmi adók az adóbevételek 3,8%-át adták.

 

Az önkormányzatot megillető összes adóbevétel 213.408 ezer forinttal volt magasabb a 2019. pénzügyi évben, mint 2018. évben. 2013. évhez képest - adóemelés nélkül - 810.103 ezer forinttal nőtt az önkormányzatot megillető adóbevétel összege.

 

Az adóbevételeken belül –az előző évhez képest - a helyi adóbevételeink 201.330 ezer forinttal nőttek, ezen belül az iparűzési adóbevételek 185.006 ezer forinttal emelkedtek. A vagyoni típusú adóbevételek 18.474 ezer forinttal növekedtek.

 

A jövőre nézve óvatos bizakodásra adhat okot, hogy az előírt előirányzat összességében a féléves szinten (51,3%) teljesült.

 

Egerben az iparűzési adó mértéke évek óta változatlanul az adóalap 2%-a. Az idegenforgalmi adó mértéke sem változott 2013. évtől, így a turistáknak 450 forintot kell személyenként és vendégéjszakánként fizetni, ha a városban üdülési céllal tartózkodnak. Az Egerben alkalmazott adómérték a törvényi maximális mérték - 517,7 Ft/fő/nap - 86,9%-a. Építmények, épületek után négyzetméterenként az adóztatható adómaximum 2019. január 1-jétől 1.898 Ft/m2/év, az átlagos adómérték 320 Ft/m2/év, ami a törvényi adómaximum 16,8 %-a.

 

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének rendeletei a bevezetett helyi adókra külön-külön építményadóban és helyi iparűzési adóban tartalmaztak adókedvezményeket, melyek százalékos értéke változó és szorosan igazodik a helyi gazdasági környezethez, az adózók teherviselő képességéhez, az önkormányzat bevételi igényéhez, illetve az évente módosuló jogszabályi környezethez.

 

A mikro-, kis és középvállalkozások, valamint háziorvosok, házi gyermekorvosok, védőnők és a fogorvosi alapellátást nyújtó fogorvosok részére továbbra is változatlanul fennmarad Egerben a kedvezményes adózás lehetősége, így az engedélyezett vállalkozási szintű adóalapig helyi adókedvezményt számolhatnak el a vállalkozások, a KATA szerint és más egyszerűsített módon adózók egyaránt. Ők a 2%-os általános adómérték helyett, annak felével, 1 %-os mértékkel fizethették és fizethetik adóikat. Kedvezmények biztosításával a Közgyűlés támogatta a hazai vállalkozások működését. A bevallási adatok alapján 1.908 vállalkozás vett igénybe helyi önkormányzati iparűzési adókedvezményt.

 

A lakások többsége után a tulajdonosok önkormányzati adókedvezményt tudnak érvényesíteni, esetenként több helyi önkormányzati adókedvezményt is. 2019. évre 13.350 magánszemély, 18.346 építmény (lakások 71,7%-a) után tudott 131.177 ezer forint értékben, helyi önkormányzati építményadó kedvezményt igénybe venni.

 

Az idegenforgalmi adóbevallási adatai alapján az ágazat jól teljesít. Eger továbbra is meghatározó szerepet tölt be Magyarország turizmusában. A nyilvántartásba vett szálláshely szolgáltatók száma is emelkedik, míg 2013. évben 285 nyilvántartott szálláshely volt a városban, 2019. félévig ez a szám 601 szálláshelyre nőtt.

 

A gépjárműadó bevétel 60%-a továbbra is a központi költségvetést illette meg. A helyi testület ebben az adófajtában szabályozási jogkörrel nem rendelkezik. A gépjárműadó 1992-es bevezetésére a motorizációval járó közterhek arányosabb elosztása, a települési önkormányzatok bevételeinek gyarapítása, valamint a közúthálózat karbantartásához és fejlesztéséhez szükséges források bővítése érdekében került sor.

 

A nyilvántartott adótartozások összegei az elmúlt években jelentősen csökkentek. A követelés-kezelés és végrehajtási tevékenység eredményeként 2019. év¬ben 72.724 ezer forint tartozás rendeződött.

 

Az önkormányzati adóhatóság a 2019-as adóévben 9.523 ezer forint összegre engedélyezett fizetési könnyítést. A fizetési halasztással, illetve részletfizetéssel önkormányzatunk segítette a vállalkozások működését és magánszemélyek megélhetését. Általában a megadott fizetési könnyítések feltételhez kötöttek és az adóéven belül kerülnek teljesítésre.

 

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata 2019. április elején csatlakozott az ASP országos informatikai rendszerhez, ebből eredően jelentősen megváltozott az adózók ügyindítása, egyenleg lekérdezése és az adófizetése is. Az Önkormányzati Hivatali Portál (továbbiakban: OHP) az önkormányzati ASP rendszerben az elektronikus önkormányzati ügyintézés helyszíne, az adózók ezen keresztül intézhetik ügyeiket a nap 24 órájában.

 

Eger, 2019. augusztus 5.

 

 

 

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága



< Vissza
Intézze ügyeit elektronikusan!