Ugrás a fő tartalomhoz
2024. július 27. | Olga
Közös képzéseket indít az egri és a soproni egyetem
Közösen indít mesterfokozatot adó...
Szent Józsefről elmélkedtek a fiatalo
Magyarország egyik legnagyobb katolikus...
Emelkednek a közlekedési bírságok
Drasztikusan megemelkednek a közlekedési...
Vereség a bajnoki főpróbán
Két mérkőzéssel zárta a felkészülést...
Már a parlagfű bimbós állapota is büntetést
Virágzásnak indult a parlagfű, ami már...
Adrenalin kalandpark várta a családokat a strandon
Több mint 15 akadálypályával és...
Olimpiai reménységek küzdöttek Egerben
Összesen tizenhét páros lépett ringbe...
Ne bántsd őket: hódok Eger környékén
Eger és környékén 4-5 éve vannak jelen...
Elszabadultak a kreatív energiák a kórházban
Ismét napközis tábort szervezett...
Három nap dörgött az ágyú az egri várban
Három napig az 1500-as évek tábori- és...
Még sok a kérdőjel az ingyenes jogsi körül
Sok a kérdőjel a szeptemberben induló...
Így lehet elkerülni a hőgutát az extrém hőségben
Kiváló a városi ivókutak vízminősége...
Egerben járt a Virágos Magyarország zsűrije
Eger idén is nevezett a Virágos...
Gasztronómiai időutazás a várban
Szakmai nappal kezdődik pénteken a 28....
Egri elsőség a 47. Agria-Marshall Sakkfesztiválon
A második kiemelt Becskei Zoltán nyerte a...
Áldatlan állapotok a belvárosi kutyafuttatóban
A belvárosi kutyafuttató területén...
Közel nyolcszázan versenyeznek
Eger ad otthont az idei junior és felnőtt...
Hamarosan indul a Like érmevadászat
Július 23-ától 5 napon át ismét...
Két érkező játékos a női vízilabdázóknál
Jövőre is a bajnokság élmezőnyébe...
Városunk is csatlakozott
Elkezdődött a Műanyagmentes július...
Folytatja a vadvirágos rétek telepítését
Tavasszal három új helyszínen telepített...
Villám csapott egy kéménybe a Szent János utcában
Kéménybe csapott egy villám a Szent...
Szent Donát védelmét kérték
Bőséges és kiváló minőségű...
A belváros fáit nézték meg a sétán
Virágok, fák, kertek témában ingyenes...
Bor, mámor, Érsekkert
Kihirdették a fesztivál legjobb nedűit...
Magyar nyelv és kultúra a nyári egyetemen
A magyar mint idegen nyelv, ez egy volt a...
Kétpoharas módszerrel zsűriztek
Egy 9 fős zsűri 49 borból választotta ki...
Rendkívül jó a magyar dinnye
Már érik a hazai földeken a forró napok...
A nyár eddigi legpezsgőbb hétvégéje jön
Borünnep, szabadtéri színház,...
3 nap alatt 300 féle bor
A három nap alatt, több mint 300 tétel...

A szépasszonyvölgyi Márai turisztikai látogatóközpont

Létrehozva: 2012. december 29.  |  Utoljára frissítve: 2019. április 02.

A turisztikai projekt integrálódó elemei: szabadtéri színpad, turisztikai látogatóközpont, kulturális örökségi emlékhely, interaktív bemutatóhely, ügyességi kalandpark, és ökoturisztikai központ.


 

 

A turisztikai projekt integrálódó elemei: szabadtéri színpad, turisztikai látogatóközpont, kulturális örökségi emlékhely, interaktív bemutatóhely, ügyességi kalandpark, és ökoturisztikai központ. A Völgy turisztikai kínálatában a hagyományos ökoturisztikai és a boros célcsoportok mellett mindenekelőtt a családosok, és az iskolai csoportok számára kíván állandóan megújuló turisztikai és szabadidős vonzerő és élmény lenni.

 

A látogatóközpont kiemelt célja, hogy a célcsoportok számára interaktívan bemutassa a szőlőkultúrát, a bor-, illetve szőlőműveléshez kapcsolódó „egzotikus érdekességeket". A látogatóközpontban olyan elemeket szeretnénk megvalósítani, melyek folyamatosan megújuló kínálatában minden generáció számára tud újdonságot, érdekességet mutatni, az év minden szakában. A komplex kínálat egyszerre szolgálja a Test, a Szellem és a Lélek egységét, megújulását és feltöltődését. 

A projektelőrehaladásának dokumentációja

Az egyes projektelemek ismertetése

1. Tervezett megújuló szabadtéri színpad és programjai

Egerben egyéb megvalósuló új beruházásoknak köszönhetően megszűnik a jelenleg használt városi szabadtéri színpad (Líceum udvar), mely a városi nagyrendezvények megrendezésének kiemelt színtere volt. A fejlesztési projekt eredményeként, a jelenleg ezen a színpadon lévő programok is új helyet kaphatnak a szépasszonyvölgyi Látogatóközpontban és Szabadtéri Színpadon. Ily módon lehetőség nyílik arra, hogy az egri szabadtéri rendezvények kulturált környezetben, a város határában, a Szépasszonyvölgyben kerüljenek a jövőben megrendezésre. Az új látogatómenedzsment rendszerrel szeretnénk a Szépasszonyvölgybe irányítani a szabadtéri rendezvények nagy részét, ezzel még több látogatót a völgybe csábítani, és megismertetni őket az integrált és komplex turisztikai projekt többi elemével is, mely lehetőséget kínál a rendezvényekhez kapcsolódó másodlagos turisztikai felhasználásra. Ez esetben az elsődleges cél a Szabadtéri színpad programja, melyhez járulékosan a Látogatóközpont új kínálata és a Szépasszonyvölgyi hagyományos kínálat tud élménykeretül szolgálni.

 

A projekt megvalósításával a szabadtéri színpad nézőtere megújul, alkalmassá válik 600-800 fő ültetésére, és megoldódik a színpad fedése. A jelenlegi vizes blokkok és öltözők átépítésével létesülhet egy, a völgy egészét kiszolgáló épületegyüttes, látogatóközpont, amelyben helyet kaphat egy információs bázis, mint a TDMSZ egy kihelyezett információs pontja.

 

A bővített és megújított szabadtéri színpad alapvetően teljesen más célközönséget kíván megszólítani, melynek elsődleges fókuszában a családok és az Egerbe látogató csoportok, egyéni turisták állnak, valamint az Eger és térségének lakosai.

 

2. Integrált Látogatóközpont

A szőlő- és bortermelés mestersége apáról fiúra szállt, és napjainkban is büszkék az egri termelők mesterségük titkaira, fortélyaira, mellyel boraik minőségét fenntartják. Az évszázados hagyományokra épülő szőlő-és bortermelés emlékeinek megőrzése, bemutatása, szándéka a projektnek. A megvalósítás során kialakításra kerül egy múzeumi kiállítóhely funkciót betöltő helyiség, amely helyt ad a borkészítés és szőlőművelés történetét és folyamatát feldolgozó kiállításnak, modern interaktív technikával kialakítva azt.

 

A projektelem keretein belül helyet kaphatnak azok a fontos, és látványos kiegészítő tevékenységek, és produktumok, amelyek szorosan kapcsolódnak a borkultúrához (hordókészítés, üveggyártás, palackozás, dugókészítés, címkekészítés, nyomdázás, tervezés stb.) A megelevenedő folyamatok lényege, hogy minden művelet, téma interaktív, mozgalmas, közelről átélhető legyen a látogatók számára, könnyen és látványosan bemutatva, közelebb hozva a borászat, szőlészet elemeit.

 

A kisgyermekek számára változatos Mozgó Játszóházat és Gyermekmegőrzőt tervezünk a látogatóközpontban. A szülőknek is kialakításra kerül egy Egészség-sarok, ahol a szőlő jótékony hatásait ismerhetik meg, a Főző-sarok a hölgyek számára nyújthat kikapcsolódást.

 

3. Márai emlékszoba

A szépasszonyvölgyi új kínálat egyik központi eleme a Márai emlékszoba. A Márai emlékszobában az író életével és műveivel (pl. bor témájú írásaival) ismerkedhetnek meg a látogatók előadó-művészeti programok keretében, színészek közreműködésével, dokumentum- és játékfilmek megtekintésével, ismeretterjesztő előadások formájában.

Márai ismertsége elsősorban az Egerbe és a völgybe kulturális turizmus céljából ellátogatók számára jelenthet plusz tényezőt, ami lehetővé teszi, hogy úti célként minél nagyobb számban felkeressék a Szépasszonyvölgyet is.

 

A létesítménnyel a város bekapcsolódhat az országosan meghirdetett Márai programba, az új típusú műveltség-programba, amelyben az olvasásnépszerűsítés terén kiemelt figyelmet szentelhet Eger a bor és a kultúra kapcsolatának.

 

4. Fun Grape Park

A nagyobb gyermekeknek a „Fun Grape Park" (ügyességi kalandpark) nyújthat plusz kikapcsolódási lehetőséget a völgyben. A park kétféle szolgáltatást kínál majd: szőlőművelés megismertetése és játszópark funkciók.

  • A szőlőskertben a hagyományoknak megfelelően a szőlőművelés bemutatása történik, de oly módon, hogy a látogatók az adott műveletet játékosan, érdekesen tudják elsajátítani. A tervezett programok a következők: szőlőültetés, szőlőmetszés, szüretelés, szőlőpréselés, stb. Játékos ügyességi feladatok: szőlőfürt-építés, dugóhúzás, palackozás, szőlőlé-kostolás, szőlő illatok beazonosítása, keresztrejtvény stb.

  • A Fun Grape Park egyben játszópark is, amelynek eszközei kihasználják a völgy domborzati adottságait. A park alapvetően a völgy egyik domboldalában tervezett. A játszóhelyek 3 terepszintet foglalnak el, illetve kötnek össze. A parkba pihenőkkel megszakított, szerpentinszerű lépcsősor visz fel, akár egy erdei ösvény. Az ide érkezőt pihenő és gyülekezőhely várja a domb aljában: piknikasztalokkal és kerékpártárolóval. Az első játszószint a legkisebbeké. A köteles hintaágy ideális játszó- és pihenőhelye a 3-8 éves korosztálynak, egyszerre több gyerek is kényelmesen használhatja. A széles csúszdát és alagutat egyszerre több 3 év feletti gyerek használhatja biztonságosan.

 

A nagyobbaknak (5-12 évesek) kihívás a kis kötélhíd, amelyen mászás közben egyensúlyozni is kell. Variálható elemei lehetővé teszik, hogy a terepviszonyokhoz illesztve helyezzék el. A mászó híd egyben összeköti a különböző szinten elhelyezkedő játszóhelyeket.A terepcsúszda a kötélhíd mellé tervezett.


A második szinten kötél kígyóhinta áll, amely az együttjátszás lehetőségét teremti meg. A legfelső harmadik szint a túrázni, barangolni vágyókat várja. Fentről a pihenő padokról belátni a kalandparkot és a völgyet. A park az aktív és passzív pihenni vágyóknak egyaránt nyújt élményeket.


A cél az, hogy az Egerbe látogató iskoláscsoportok számára a Szépasszonyvölgy a Fun Grape Parkkal Eger második számú iskolai célpontja legyen. A családi célcsoportok számára megcélozható, hogy a szépasszonyvölgyi kínálat folyamatos keresletet támasszon az év minimum 8 hónapjában.

 

5. Túraút

A „Szépasszonyvölgyi Ökoturisztikai Túraútvonal" (SZÖT) minden korosztály számára teljesíthető, és végig kalauzol a Szépasszonyvölgyben, bemutatva annak legfontosabb nevezetességeit. Az egyes tervezett állomások részletes tematikus tartalmának kialakítása a projektmegvalósítás része. A jelenleg tervezett 8 állomás a következő:

  • Gyülekezőhely: a SZÖT bemutatása, legfontosabb helyi értékek, táv, idő, nehézség.
  • Szabadtéri Színpad: környezeti nevezetességek, híres pincék bemutatása.
  • Kilátóhegy: a Szépasszonyvölgy felülnézeti domborzati térképe, földtani és földrajzi adottságainak bemutatása.
  • „Katlan" szabadprogram: számháborúk és csoportos játékok színtere – ökoturisztikai játékismertető.
  • Szőlőművelés: az egri borvidék szőlőművelési történetének bemutatása.
  • Kilátó szabadprogram: a Szépasszonyvölgy kultúrtörténeti és gazdasági adottságainak bemutatása.
  • Pincesor: híres pincék, híres gazdák bemutatója.
  • Pincesor, vendéglátás: borbemutató és – kóstoló.

A célcsoportok számára az egri szépasszonyvölgyi fejlesztés mindenekelőtt kiegészítő tematikus kínálati elemet jelent a családos és iskolai célcsoportok, valamint a völgybe érkező borkedvelők számára. Célja is mindenekelőtt az, hogy kiegészítő elemként szolgáljon a völgybe érkezők számára, alternatív öko- és aktívturisztikai kínálatot nyújtson a hagyományos borkóstolás és egyéb kapcsolódó programok mellett, megnövelve ezzel a völgybe való tartózkodás átlagos idejét; az elsődleges célcsoportok fogyasztóiból – mint visszatérők – másodlagos fogyasztókat teremteni.

 

 



< Vissza
Intézze ügyeit elektronikusan!