Mit jelenthet az iparűzési adó elvonása
Az iparűzési adó elengedésére és az önkormányzati hatáskörbe tartozó többi adónem befagyasztására tett javaslatot a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Elnöke, Parragh László.
A kamara elnöke kiemelte: a könnyítés a teljes kis- és középvállalkozói szektorra érvényes lenne 2020-ra és 2021-re egyaránt. Az iparűzési adó eltörlése, felfüggesztése, csökkentése átszabhatja az önkormányzatok jövő évi költségvetését, így fontos modellezni annak kihatásait. Az adófelfüggesztés már rossz emlékeket ébreszt az önkormányzatokban, hiszen idén tavasszal a gépjárműadó is így indult, majd teljes elvonás lett őszre belőle.
Parragh elnök úr immár nem csak az adónem felfüggesztését, hanem a kötelezettség teljes elengedését javasolja a kormánynak. A 2020-ban már befizetett feltöltési kötelezettségekre(?) is vonatkozik a javaslat, így ezek „lelakhatóvá" válnának a jövőben, mivel nem társul majd hozzájuk adófizetési kötelezettség. (Magam részéről a 2020. évi feltöltési kötelezettség eltörlését szívből támogatom, már csak azért is, mert ezt az Országgyűlés idén már kivezette az iparűzési adózás rendszeréből.)
Mit is jelent az iparűzési adó számokban. Múlt évben a 23 Megyei Jogú Város helyi adóbevételeinek /226 Mrd Ft/ 80,6%-át tette ki az iparűzési adóbevétel /182,2, Mrd Ft/. Székesfehérváron (91%), Szombathelyen (88,6%), Kecskeméten (87.9%), Békéscsabán (87,8%), Győrben (85,3%), Debrecenben (84,8%) volt a legtöbb az iparűzési adóbevétel aránya a helyi adókon belül. Egerben ez az arány 76,3%-os nagyságot ért el.
A taljes cikket itt olvashatja el.
Eger, 2020. november 18.
Korsós László sk.
Eger MJV PH Adó Iroda Vezetője