Ugrás a fő tartalomhoz
2024. december 23. | Viktória

Egyszerűsödött a helyi adóügyek intézése

Létrehozva: 2019. szeptember 10.  |  Utoljára frissítve: 2019. szeptember 10.

Az egyablakos adórendszer kiszélesítésének köszönhetően egyre több külön bejelentési-, változás bejelentési kötelezettség szűnik meg az önkormányzati adóhatóságok felé és helyi adó ügyekben is általánossá válik az online elektronikus ügyintézés az e-önkormányzati portálnak köszönhetően.


Országos egységes elektronikus ügyintézés a helyi adóügyekben

 

2018-2019. évek

 

2019. évtől szinte valamennyi magyar önkormányzat csatlakozott az ASP (Application Service Provider) informatikai rendszerhez, így az E-önkormányzat portál az önkormányzati ASP-rendszerben az elektronikus önkormányzati ügyintézés helyszíne. Nyitólap: https://ohp-20.asp.lgov.hu/nyitolap. Az önkormányzati ASP rendszert igénybe vevő települések - természetes személy és jogi személy - ügyfelei számára az E-önkormányzat portálon keresztül biztosítják az elektronikus ügyintézéshez szükséges szolgáltatásokat.

 

Az E-önkormányzat portál bárki számára elérhető, egyes funkciók szabadon használhatók, más funkciók azonban bejelentkezéshez kötöttek.

 

Részletes tájékoztató itt található: https://ohp-20.asp.lgov.hu/tajekoztato

 

2018. évtől a gazdálkodók (egyéni vállalkozók, cégek stb.) számára kötelező az adóügyekben az elektronikus ügyintézés a magánszemélyek ezt opcionálisan választhatják. A részletekről honlapunkon olvashatnak: https://eger.hu/public/uploads/2019-08-07-tajekoztato-a-maganszemelyek-elektronikus-ugyintezeserol_5d4a9f4cb2681.pdf

 

 

Bejelentkezés nélkül is igénybe vehető funkciók:

 

ÖNKORMÁNYZAT KERESŐ


Itt választhatja ki azt a települést vagy önkormányzatot, amelynél ügyeit intézni kívánja.
• Űrlapkitöltés beküldés nélkül (ÜGYINDÍTÁS)
Bejelentkezés nélkül kikeresheti, megnyithatja és kitöltheti, lementheti gépére, és kinyomtatva akár postán is beküldheti a kiválasztott önkormányzat által publikált űrlapot. Bejelentkezés nélkül az űrlapot nem tudja elektronikusan beküldeni.

 

Bejelentkezéshez kötött (online) funkciók:

 

• Elektronikus űrlap beküldése (ÜGYINDÍTÁS)
Elektronikus űrlap kitöltésével és beküldésével ügyet indíthat a kiválasztott településnél. Az űrlapot kikeresheti, megnyithatja, kitöltheti és be is tudja küldeni.
• Mentett űrlapok elérése és megnyitása (MENTETT ŰRLAPOK)
A szolgáltatás használatával megnyithatók az elektronikus űrlapkitöltés során, még beküldés előtt Ön által mentett űrlapok.
ADÓEGYENLEG-LEKÉRDEZÉS
A szolgáltatás használatával lehetősége van az Ön, vagy az Ön által képviselt adózó helyi adóegyenlegének lekérdezésére a kiválasztott önkormányzati adóhatóságnál.
ADÓBEVALLÁSI INFORMÁCIÓK
A szolgáltatás használatával lehetősége nyílik arra, hogy a kiválasztott önkormányzatnál befizetett adójának adóbevallásait lekérdezze.
• Saját önkormányzatok kezelése (SAJÁT ÖNKORMÁNYZATOK)
Itt tekintheti meg és módosíthatja a kedvencnek, kiválasztottnak, illetve alapértelmezettnek jelölt önkormányzatok listáját.

 

Csökkenő adóadminisztráció iparűzési adó és idegenforgalmi adó ügyekben

 

2018. január 1-jétől

 

A törvényi változás a cégalapításhoz kapcsolódó adminisztratív feladatok csökkentése érdekében egyszerűsítette a helyi adó ügyintézését, hiszen a törvény kimondta, hogy az állami adóhatóság a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvény szabálya alapján a cégbíróság útján a létrejött cégről beérkezett adatokat a cég székhelye szerinti önkormányzati adóhatóság részére elektronikus úton megküldi. Mindez azt eredményezte, hogy az új cég a cégalapítás kezdeményezésével nemcsak az állami adóhatóság, hanem a székhelye szerinti önkormányzati adóhatóság felé is egyablakos rendszerben teljesítheti bejelentési kötelezettségét.

 

Ugyanakkor, ha a cég a KATA-alanyaként az iparűzési adóban a rá vonatkozó egyszerűsített adóalap-megállapítási módot kívánja választani, akkor arról külön nyilatkozatot kell tennie (BEJELENTKEZÉS, VÁLTOZÁS-BEJELENTÉS (ASP_ADO_BEJ) nyomtatvány). Az egyszerűsített adóalap-megállapításra vonatkozó döntését ugyanakkor nem szükséges a cégalapításkor meghoznia, hiszen arra, és az arról szóló nyilatkozat tételére 45 nap áll rendelkezésére.

 

Kisebb számban előfordul, hogy a bejelentkezéssel egyidejűleg nemcsak az állami adóhatóságtól érkező, hanem más adatok bejelentése is szükséges az adókötelezettség teljesítése érdekében (pl.: adóelőlegről szóló bejelentés a jogutódlással alakult vállalkozások esetén vagy például idegenforgalmi adóban a szálláshely címének bejelentése). A cég székhelye szerinti önkormányzati adóhatóságnak ezen adatok bejelentésére külön fel kell hívnia az adózót.

 

2019. július 1-jétől

 

A jogintézmény kezdeti tapasztalatai biztatók voltak, az adminisztrációs terhek nagyban csökkentek, ezért érdemes volt azt a jogintézmény tárgyi és személyi hatályát érintően is kibővíteni, ami már meg is történt. A törvény tehát - az adózók adminisztrációs terheinek további csökkentése érdekében - az állami adóhatóság adatszolgáltatását több szempont szerint is kiterjesztette 2019. július 1-jétől.

 

Egyfelől az adatszolgáltatás a törvény szerint vonatkozik az egyéni vállalkozóktól és a bíróságok által nyilvántartott szervezetektől közvetve (a nyilvántartást vezető szerven keresztül) az állami adóhatósághoz érkező adatokra is, nemcsak a cégnyilvántartásban szereplő cégek adataira.

 

Másfelől nemcsak a bejelentkezéskor, alakuláskor, tevékenység kezdetekor (cégek esetén a cégbíróságtól, egyéni vállalkozók esetén a nyilvántartást vezető szervtől, egyéb szervezet esetén a bíróságoktól) beérkező adatokat adja át az állami adóhatóság a törvény szerint az adózó székhelye szerinti önkormányzati adóhatóságnak, hanem az adózó működése során megváltozó és az adó- és vámhatósághoz megküldött adatot is.

 

Az adatszolgáltatás kiterjed nemcsak a más szervektől, hanem az adózótól az állami adó- és vámhatósághoz érkezett adatokra is.

 

Az adatszolgáltatás ez év végéig nem vonatkozik az adózó azon képviselőjének adatára, aki az állami adóhatóság előtti képviseletre jogosult. Erről külön bejelentést kell tenni 2019. december 31-ig. (Meghatalmazás önkormányzati adóügyekben (ASP_ADO_MHT) nyomtatvány)

 

2019. július 1-jétől - főszabály szerint – nincs szükség az iparűzési adókötelezettséggel, idegenforgalmi adókötelezettséggel összefüggésben az állami adóhatóságnál a bejelentkezéskor rendelkezésre álló, továbbá ezen megváltozott, bejelentett adóadatok székhely szerinti önkormányzati adóhatósághoz való bejelentésére. Ezeket az információkat ugyanis az állami adóhatóság közvetlenül juttatja el a székhely szerinti önkormányzati adóhatósághoz.

 

A bővített adatállományt (az új, megváltozott adatokat) az állami adóhatóság havonta kétszer - a hónap 15. és utolsó napján - elektronikus úton küldi meg az illetékes önkormányzati adóhatóságoknak. Az állami adóhatóság adatszolgáltatásában szereplő adatokról az adózó bejelentkezési, változás-bejelentési kötelezettségét az adózó székhelye szerinti önkormányzati adóhatóságnál teljesítettnek kell tekinteni.

 

Abban az esetben, ha az adatszolgáltatásban nem szereplő más adatot (pl.: iparűzési adóban az előlegfizetési időszakra adózó által megállapított előleget, idegenforgalmi adóban adóbeszedésre kötelezettként a szálláshely címét) is be kell jelenteni (BEJELENTKEZÉS, VÁLTOZÁS-BEJELENTÉS (ASP_ADO_BEJ) nyomtatvány), akkor azt az adózónak az önkormányzati adóhatóság külön felhívására kell teljesíteni. (Kisadózó adózóként a tételes iparűzési adómegállapítás választását továbbra is az adózó jelentheti be, illetve kell bejelentenie, ha ezt az adózói módot választja, továbbá az adóalany bejelentheti azt a személyt, aki őt az önkormányzati adóhatóság előtt képviseli.)

 

2020. január -jétől

 

A már elfogadott törvénymódosítás az adminisztrációs tehercsökkentő intézkedést kiterjeszti a (helyi iparűzési adóalany, idegenforgalmi adó beszedésére kötelezett) vállalkozó Htv-ben definiált telephelye szerinti önkormányzati adóhatóságok felé való bejelentkezési és változás-bejelentési kötelezettség teljesítésére is. Ez oly módon lehetséges, hogy az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény módosítása eredményeként lehetőség nyílott arra, hogy a helyi iparűzési adó alanya a helyi adótörvény szerinti telephelyét is bejelentse az állami adóhatósághoz.

 

A módosítás tehát - a Htv. 42/E. §-ának módosításával - kiegészíti az állami adóhatóság önkormányzati adóhatóság felé fennálló adatszolgáltatási kötelezettségét, mégpedig oly módon, hogy a korábban kizárólag a vállalkozó adóalany székhelyének fekvése szerinti önkormányzati adóhatóságnak átadott bejelentkezési, változás-bejelentési adatokat az állami adóhatóság az adózó által közölt, Htv. szerinti telephely önkormányzati adóhatósághoz is köteles eljuttatni.

 

Ezen túlmenően - szintén az adminisztrációs terheket csökkentendő - az adóalanyoknak az eljárási szabályok módosulása okán lehetősége nyílik arra, hogy az önkormányzati adóhatóságnál iparűzési adóügyben eljárni jogosult képviselőjüket is bejelentsék az állami adóhatóságon keresztül az iparűzési adókötelezettségükkel érintett önkormányzati adóhatósághoz.

 

Az állami adóhatóság ezt az adatot 2020. január 1-jétől módosuló Htv. 42/E. § alapján szintén továbbítja a székhely és az állami adóhatóságnál bejelentett Htv. szerinti telephely önkormányzati adóhatóságához.

 

Jogszabályi háttér

 

(Helyi adókról szóló 1990. évi. C törvény - Htv.-)

2018.január 1-jétől

 

Htv. 42/E. § (1) A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény 36. § (4) bekezdése alapján a cégről a cégbíróság útján az állami adóhatósághoz érkezett adatokat az állami adóhatóság a cég székhelye szerinti önkormányzati adóhatóság részére elektronikus úton, haladéktalanul megküldi, feltéve, hogy az önkormányzat helyi iparűzési adórendelete hatályos.
(2) Az (1) bekezdés szerinti adatszolgáltatásban szereplő cég:
a) bejelentkezési kötelezettségét a cég székhelye szerinti önkormányzati adóhatóságnál teljesítettnek kell tekinteni,
b) a Htv. 39/B. § (9) bekezdése szerinti körülményről külön bejelentést tehet.
(3) Ha a bejelentkezéssel egyidejűleg adóelőleget vagy jogszabály alapján az (1) bekezdés szerinti adatszolgáltatásban nem szereplő más adatot kell bejelenteni, akkor e bejelentés megtételére a cég székhelye szerinti önkormányzati adóhatóság külön felhívja az adózót.

 

2019. július 1-jétől

 

Htv. 42/E. §
(1) Az állami adó- és vámhatóság minden hónap 15. és utolsó napján elektronikus úton megküldi az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (a továbbiakban: Art.) 1. melléklet 1. pontja szerinti (ide nem értve az adózó képviseletére vonatkozó adatokat), az Art. 1. melléklete 17. pontja, 18. pontja, 20-21. pontjai alapján az állami adó- és vámhatósághoz - az önkormányzati adóhatósághoz teljesített korábbi adatszolgáltatást követően - érkezett adatokat az Art. 1. melléklet 17. pontja szerinti adózó székhelye szerinti önkormányzati adóhatóság részére.
(2) Az (1) bekezdés szerinti adatszolgáltatásban szereplő adózó:
a) bejelentkezési, változás-bejelentési kötelezettségét a székhelye szerinti önkormányzati adóhatóságnál teljesítettnek kell tekinteni,
b) a 39/B. § (9) bekezdése szerinti körülményről, valamint képviselőjéről az önkormányzati adóhatóságnak bejelentést tehet.
(3) Ha a bejelentkezéssel, változás-bejelentéssel összefüggésben adóelőleget vagy jogszabály alapján az (1) bekezdés szerinti adatszolgáltatásban nem szereplő más adatot is be kell jelenteni, akkor e bejelentés megtételére az adózót a székhelye szerinti önkormányzati adóhatóság külön felhívja.

 

2020. január 1-jétől

 

Htv. 42/E. §
(1) Az állami adó- és vámhatóság naponta, elektronikus úton megküldi az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (a továbbiakban: Art.) 1. melléklet 1. pontja szerinti (ide nem értve az adózó állami adóhatóság előtti képviseletére vonatkozó adatokat), az Art. 1. melléklet 17. pontja, 18. pontja, 20-21. pontja alapján az állami adó- és vámhatósághoz - az önkormányzati adóhatósághoz teljesített korábbi adatszolgáltatást követően - érkezett adatokat és az Art. 1. melléklet 29. pontja alapján bejelentett adatokat az Art. 1. melléklet 17. pontja szerinti adózó székhelye szerinti önkormányzati adóhatóság, valamint azon telephelyei szerinti önkormányzati adóhatóságok (a továbbiakban e § alkalmazásában: telephely szerinti önkormányzati adóhatóság) részére, amely telephelyeket az adózó az állami adó- és vámhatósághoz bejelentette.
(2) Az (1) bekezdés szerinti adatszolgáltatásban szereplő adózó:
a) bejelentkezési, változásbejelentési kötelezettségét a székhelye szerinti és a telephely szerinti önkormányzati adóhatóságnál teljesítettnek kell tekinteni,
b) a 39/B. § (9) bekezdése szerinti körülményről, valamint képviselőjéről az önkormányzati adóhatóságnak bejelentést tehet.
(3) Ha a bejelentkezéssel, változásbejelentéssel összefüggésben adóelőleget vagy jogszabály alapján az (1) bekezdés szerinti adatszolgáltatásban nem szereplő más adatot is be kell jelenteni, akkor e bejelentés megtételére az adózót a székhelye és a telephely szerinti önkormányzati adóhatóság külön felhívja.

 

A változásokról folyamatosan frissülő információkat a város honlapján találhatnak https://www.eger.hu/hu/adougyek az érdeklődők!

 

Előre is köszönjük, hogy befizetett helyi és központi adóikkal hozzájárulnak Eger Megyei Jogú Város és Magyarország fejlődéséhez!

 

Eger, 2019. szeptember 09.

 

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága



< Vissza
Intézze ügyeit elektronikusan!