Ugrás a fő tartalomhoz
2024. november 19. | Erzsébet

Idegenforgalmi adóval kapcsolatos tájékoztatás

Létrehozva: 2012. december 31.  |  Utoljára frissítve: 2019. április 02.

Tisztelt Idegenforgalmi Adóbeszedő!Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 93. §-a alapján a város közigazgatási területén idegenforgalmi adókötelezettség teljesítésének ellenőrzését végzi.


Az adó és a hozzá kapcsolódó nyilvántartás ellenőrzése egész évben folytatódik. Eger Megyei Jogú Város saját bevételeinek fontos részét képezi az idegenforgalmi adóból származó adóbevétel és az ezekhez igényelhető állami normatíva. Ennek együttes összege évente meghaladja a kettőszáznegyven millió Ft-ot. Örvendetes, hogy továbbra is minden beszedett adóforint után két forint normatív állami támogatás jár. Közös érdekünk, hogy mind az Ida, mind más adók (Szja, Eva, Tao) tekintetében adóeltitkolás ne történhessen.

 

Az önkormányzati adóhatóság az adóbevétel megrövidítésének megakadályozása érdekében rendszeresen ellenőrzi az adózókat és az adózásban részt vevő más személyeket. Az ellenőrzés célja az adótörvényekben és más jogszabályokban előírt kötelezettségek teljesítésének vagy megsértésének megállapítása.

 

Az adóhatóság nyilvántartásában és az adózó nyilvántartásában, bevallásában szereplő adatok, tények, körülmények valóságtartalmának, illetőleg ezek hitelességének megállapítása érdekében a bevallási időszak lezárását megelőzően is adatokat gyűjthet, vagy helyszíni ellenőrzést végezhet. Az adóhatóság a számla-, nyugtaadási kötelezettség teljesítését, a bejelentett tények, adatok, körülmények valódiságát vizsgálja. A helyszíni ellenőrzést önálló tevékenységet folytató adózónál a tevékenysége idején (munkaidőben), más személynél napközben 8-20 óra között lehet lefolytatni. A helyszíni ellenőrzés része az adózó székhelyén, telephelyén kívül tárolt, illetve őrzött eszközök, iratok vizsgálata is.

 

Az ellenőrzést az adóhatóság az adó alapjának, összegének megállapításához szükséges iratok, bizonylatok, könyvek, nyilvántartások - ideértve az elektronikus úton tárolt adatokat is -, számítások és egyéb tények, adatok, körülmények megvizsgálásával folytatja le.

 

Az adózó az iratokat és az adózással összefüggő, elektronikus adathordozón tárolt adatokat felhívásra az adóhatóság által közzétett formátumban rendelkezésre bocsátja, illetve az ellenőrzéshez szükséges tények, körülmények, egyéb feltételek megismerését biztosítja. Az ellenőrzés során az adózó és alkalmazottja az adóhatóság részére az ellenőrzéshez szükséges felvilágosítást megadja. Ha az adózó iratai hiányosak vagy rendezetlenek, illetve nyilvántartásai pontatlanok vagy hiányosak és így az adókötelezettség megállapítására alkalmatlanok, az adóhatóság megfelelő határidő tűzésével engedélyezi, hogy az adózó iratait, nyilvántartásait a jogszabályokban foglalt előírásoknak megfelelően rendezze, pótolja, illetőleg javítsa.

 

Az adóellenőr az ellenőrzés megkezdését megelőzően erre történő külön felhívás nélkül is köteles magát és az ellenőrzési jogosultságát igazolni, az adózót az ellenőrzés típusáról, tárgyáról és várható időtartamáról tájékoztatni. Az adóellenőr az ellenőrzés során jogait oly módon köteles gyakorolni, hogy az az adózó gazdasági tevékenységét a lehető legkisebb mértékben korlátozza. Az adóellenőr az ellenőrzés során köteles a tényeket, körülményeket, adatokat értékelni, az adózót, képviselőjét, meghatalmazottját, alkalmazottját az ellenőrzés során tett megállapításairól tájékoztatni.

 

Az adóellenőr az ellenőrzés során üzleti, vagy az egyéb adóköteles tevékenység, vagyontárgy vagy jövedelem ellenőrzéséhez szükséges helyiségekbe beléphet, iratokat, tárgyakat, munkafolyamatokat vizsgálhat meg, az adózótól, képviselőjétől, alkalmazottjától felvilágosítást, más személyektől nyilatkozatot kérhet, tisztázhatja az adóköteles tevékenységben résztvevők személyazonosságát, részvételük jogcímét, az adózóval szerződéses kapcsolatban álló más adózónál kapcsolódó vizsgálatot végezhet, más, a tényállás tisztázásához szükséges bizonyítást folytathat le. Ha az adózó a vállalkozási tevékenységéhez más személy ingatlanát veszi igénybe, az ingatlan tulajdonosa köteles tűrni az adóhatóság helyszíni ellenőrzését. A vállalkozási tevékenységet nem folytató magánszemély lakásában az adóellenőr akkor jogosult az ellenőrzést lefolytatni, ha az adókötelezettség a lakással, mint vagyontárggyal kapcsolatos, vagy az adózó jövedelme a lakás hasznosításából származik, vagy valószínűsíthető, hogy a lakásban vállalkozói igazolványhoz kötött tevékenységet bejelentés nélkül végeznek.

 

Az adóhatóság elsősorban az adózónál fellelhető iratok vizsgálatával ellenőrzi, hogy az adózó eleget tett-e a törvényekben előírt egyes adókötelezettségeinek, azokat határidőben, illetőleg az adó megállapítására, bevallására és megfizetésére alkalmas módon teljesíti-e. Az adóhatóság különösen a bejelentésre, bevallásra, adatszolgáltatásra, nyilvántartásra, bizonylat kiállítására, megőrzésére, könyvvezetésre, az adó-, levonására, beszedésére vonatkozó előírások megtartását ellenőrzi. Hibák, hiányosságok esetén ezek megszüntetését, a mulasztás pótlását - megfelelő határidő tűzésével - az ellenőrzés megállapításairól hozott határozatában írja elő az adóhatóság. Az ellenőrzést lezáró határozatban az adóhatóság mulasztási bírság kiszabásáról is rendelkezhet. Az Art. 172. § (1) bekezdése értelmében a magánszemély adózó 100 ezer forintig, más adózó 200 ezer forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható, ha a jogszabályokban előírt bizonylatok kiállítását, illetve nyilvántartások vezetését elmulasztja, vagy a nyilvántartásokat hiányosan vagy az előírásoktól eltérően vezeti.

 

Az adózó köteles az adóhatósággal az ellenőrzés során együttműködni, az ellenőrzés feltételeit a helyszíni ellenőrzés alkalmával biztosítani. Ha az adózót adómentesség, adókedvezmény illeti meg, ezt okirattal vagy más megfelelő módon köteles bizonyítani. Az adózó jogosult az ellenőrzést végző személyazonosságáról és megbízásáról meggyőződni, az ellenőrzési cselekményeknél jelen lenni, megfelelő képviseletről gondoskodni.

 

Az adózónak joga van az ellenőrzés során keletkezett iratokba betekinteni, a megállapításokkal kapcsolatban felvilágosítást kérni, azokra észrevételt tenni, bizonyítási indítványokat előterjeszteni, a jegyzőkönyvet megismerni, és a jegyzőkönyv átadását, kézbesítését követő 15 napon belül észrevételt tenni.

 

Tisztelt Idegenforgalmi Adóbeszedő!

 

Felhívjuk a figyelmet, hogy a szállásra érkező vendéget a nyilvántartásokban a vendég érkezését követően azonnal rögzíteni kell, nem elegendő a kereskedelmi szálláshelyek által használt „Bejelentő/Regisztrációs lap" kitöltése!

 

A „Bejelentő lapot" a kitöltéssel egyidejűleg sorszámmal kell ellátni és a továbbiakban szoros számadású iratként kell kezelni, melyeknek az egyéb nyilvántartásokkal is egyezniük kell.

 

A szigorú számadási és sorszámozott kötelezettség vonatkozik a kereskedelmi szálláshelyek által készített és vezetett vendég (vagy analitikus) nyilvántartásokra is.

 

Az adóhatósági kollégák megbízólevél alapján végzik az ellenőrzéseiket. Mind a fizetővendéglátást folytató szállásadók, mind a kereskedelmi szálláshelyek (hotelek, panziók, motelek, turistaszállók) számíthatnak adóellenőrzésekre. Az adóhatóságnak nem célja a bírságolás, azonban felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jogszabályokat be kell tartani a szállásadóknak is. Ennek érdekében mind hétköznap, mind hétvégeken folytatjuk az ellenőrzéseket, különös figyelmet fordítunk a nagyobb ünnepekre és a jelentős városi rendezvények megtekintésére érkező vendégek elszállásolásának szabályszerűségére.

 

A szálláshely üzemeltetőjét a Htv. értelmében idegenforgalmi adóbeszedési kötelezettség terheli. Adófizetési kötelezettség alá esik az a magánszemély, aki nem állandó lakosként az önkormányzat illetékességi területén legalább egy vendégéjszakát eltölt. Az adó alapja a megkezdett vendégéjszakák (vendégéjszaka: vendégként eltöltött - éjszakát is magában foglaló vagy így elszámolt - legfeljebb 24 óra) száma. Az adó mértéke személyenként és vendégéjszakánként 310 Ft. (2008. évtől 340 Ft.) A IDA bevallási nyomtatványunk és a „mentességi Nyilatkozat" nem változtak, azokat a város honlapjáról www.eger.hu le lehet tölteni.

 

Eger Megyei Jogú Város Közgyűlésének a helyi adókról szóló 40/2004. (XII. 17.) számú rendeletének (Ör.) 24.§-a alapján az adóbeszedésre kötelezett az idegenforgalmi adó összegét közli a magánszeméllyel és az adót átveszi. Az általa beszedett adóról az adó alapjának, a mentesség jogcímének, az adó összegének megállapítására alkalmas nyilvántartást és a szakirodától átvett sorszámozott vendégnyilvántartó-könyvet, vagy azzal egyenértékű analitikus nyilvántartást köteles vezetni.

 

A magánszálláshelyek idegenforgalmi célú hasznosításáról szóló 110/1997. (VI. 25.) Korm. rendelet 4. §-a értelmében a szállásadó köteles az e célra formanyomtatványként rendszeresített vendégkönyvet vezetni, amelyet a használatbavétel előtt a jegyző hitelesít. A vendégkönyvben - annak használatbavétele előtt - fel kell tüntetni a megnyitás időpontját. A vendégkönyvek beszerzéséről, a nyilvántartás folyamatos vezetéséről a szállásadó köteles gondoskodni. A vendégnyilvántartó-könyv vezetése akkor is kötelező, ha a szállásadó a magánszemélytől átvállalja az idegenforgalmi adó megfizetését.

 

A kereskedelemi szálláshelyek esetében a nyilvántartásnak tartalmaznia kell a szálláshelyet igénybevevő személy nevét, lakcímét, állampolgárságát, útlevelének vagy személy igazolványának sorszámát, megérkezésének és távozásának idejét, a szálláshelyen eltöltött napok számát, az adómentességre jogosító tartózkodás pontos megjelölését, valamint a beszedett idegenforgalmi adó összegét. A szállásadónak az adómentességre jogosító tartózkodásról az Ör. „II. számú mellékletnek" megfelelő adattartalmú „Nyilatkozatot" kell beszereznie ennek hiányában az adót minden esetben meg kell fizetnie. Amennyiben a mentességre való jogosultságok valamelyikét az adó beszedője nem tudja hitelt érdemlően igazolni, mert mint szállásadó elmulasztotta a „Nyilatkozat" kitöltését megkérni, úgy az adót be kell fizetnie. Részletes mentességi leírást a 2004. december 16-án keltezett tájékoztatónk tartalmazta. (Az Adóiroda honlapjáról is letölthető.) Eger Megyei Jogú Város Közgyűlése felé az önkormányzati adóhatóság jogszabályváltozást javasol, melynek során mind formájában, mind tartalmában egységes vendégnyilvántartó könyv vezetését kívánjuk elrendelni.

 

Az adó beszedésére a szállásadó kötelezett, aki az idegenforgalmi adót akkor is tartozik befizetni, ha annak beszedését elmulasztotta.

 

A vendég bejelentkezésekor az érkezés és a távozás várható időpontját is rögzíteni kell a nyilvántartásokban (a vendégkönyvben). Az ehhez képest történő változásokat szintén rögzített és ellenőrizhető módon kell a nyilvántartásokban feltüntetni.

 

Kérjük ügyeljen rá, hogy a bevallásait a beszedést követő hó 15-ig benyújtsa és egyidejűleg befizetéseit teljesítse.

 

Eger, 2007. 04. 02.

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága

 



< Vissza
Intézze ügyeit elektronikusan!