Ugrás a fő tartalomhoz
2024. december 23. | Viktória

Iparűzési adóbevallás határideje

Létrehozva: 2020. május 20.  |  Utoljára frissítve: 2020. május 25.

Bízunk benne, hogy intézkedésünk jó egészségben találja Önt és egész családját. A koronavírus-járvány most mindannyiunk számára nehézségeket jelent, így mi itt az önkormányzati adóhatóságnál is folyamatosan azon dolgozunk, hogy minden adózó megkapja a szükséges segítséget és kiszolgálást. Bízunk azonban abban, hogy a különleges jogrend és a veszélyhelyzet május végén feloldásra kerülhet.


Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága értesíti, hogy 2020. május 11-től önkormányzati adóügyekben a hivatali személyes ügyfélfogadás ismét elérhető, munkatársaink készséggel állnak az Önök rendelkezésére. A 9.00-12.00-ig tartó idősávban - elsősorban - a 65 év feletti ügyfelek kiszolgálására törekszünk az önkormányzati adóhatóságnál.

 

Ügyfélfogadás helye:
Eger Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal, Eger, Dobó István tér 2.

 

Ügyfélfogadás időpontjai:
Hétfő: 9.00-16.00, Kedd: 9.00-16.00, Szerda: 9.00-17.00, Csütörtök: 9.00-16.00

 

Az önkormányzati adóhatóságnál az elektronikus ügyintézés továbbra is folyamatosan /24/7/365/ a hét minden napján napi 24 órában biztosított.

 

Az Elektronikus Önkormányzat Portál (Portál)  https://ohp20.asp.lgov.hu/nyitólap  , ügyfelei számára biztosít elektronikus ügyintézési szolgáltatásokat. Személyes megjelenés, postai sorban állás nélkül küldhetik be kérelmeiket, bevallásaikat, ellenőrizhetik adószámla kivonatukat, feldolgozott bevallásaikat megtekinthetik és ingyenesen fizethetnek bankkártyával adót, díjat, illetékeket a kiválasztott önkormányzatnál. Így kérjük, ha információt, felvilágosítás vagy valamilyen adóval összefüggő nyomtatványt szeretne, elsősorban használja az Elektronikus Önkormányzati Portált, illetve a városi honlapunkat.

 

Ha információt szeretne, hívhatja központi telefonszámunkat +36 (36) 523-700 és munkaidőben kollégáink készéggel állnak az Önök rendelkezésére!

 

Lehetőség van elektronikus levélben is érdeklődni, az itt feltett kérdésekre néhány napon belül választ kap az érintett. E-mail cím: ado@ph.eger.hu

 

E-papír szolgáltatás igénybevételével olyan ügyekben kezdeményezhető elektronikus ügyindítás, amelyek elektronikus benyújtását nem zárja ki jogszabály, valamint nincs rá rendszeresített elektronikus űrlap.

 

2020. április 21-i nappal kihirdetésre került a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklése érdekében szükséges adózási könnyítésekről szóló 140/2020. (IV. 21.) Korm. rendelet.

 

A járványügyi veszélyhelyzet kapcsán kialakult körülményekre is tekintettel Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága is biztosítja, hogy az Egerben működő és helyi adót fizető egyéni és társas vállalkozások a helyi iparűzési adókötelezettségeket 2020. szeptember 30-ig teljesíthessék.

 

Így meghosszabbodik a számviteli beszámoló leadásának határideje és a bevallási határidő az iparűzési adó esetében is. A Gazdaságvédelmi Akciótervben a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklése érdekében szükséges adózási könnyítésekről szóló 140/2020. (IV. 21.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) újabb könnyítéseket vezetett be a veszélyhelyzetre tekintettel.

 

/KATA adózók iparűzési adóbevallási kötelezettsége már lejárt, így rájuk ez a szabály nem él, mivel a kisadózó vállalkozás a naptári év egészére (mint adóévre) egy adóbevallást nyújthat be az adóévet követő év január 15-ig./

 

Az adózók természetesen dönthetnek úgy is, hogy az érintett bevallásukat annak „eredeti" határidejéig (2020. június 2.) nyújtják be, és nem élnek a meghosszabbított számviteli és adózási határidő lehetőségével.

 

Az iparűzési adóbevallásra és fizetésre vonatkozó szabályozás a kihirdetését követő napon lépett hatályba. 2020. április 22-től egészségvédelmi és likviditási könnyítések miatt az adózóknak /társas és egyéni vállalkozásoknak/ elegendő lesz a helyi iparűzési adóbevallásokat (egyéb szervezeteknek a nyilatkozatot) 2020. szeptember 30- ig elküldeni az önkormányzati adóhatóság részére. Az adót (adókülönbözetet) megfizetni is eddig az időpontig kell.

 

Fontos kiemelni, hogy azon adózók esetében, amelyek a bevallási kötelezettségüknek 2020. április 22-e előtt eleget tettek, ám az adófizetési kötelezettségüknek nem, de az adófizetési kötelezettség eredeti esedékessége a 2020. április 22. és szeptember 30. napja közé esik (mint például 2020. június 2-a), a Korm. rendelet szabályai alapján 2020. szeptember 30-ig teljesíthetik az adófizetési kötelezettségüket. Ehhez hasonlóan, a 2020. szeptember 30-i éves adófizetési határidő vonatkozik azokra az adózókra is, amelyek a bevallásukat az eredeti esedékességet követően, de még 2020. szeptember 30-át megelőzően nyújtják be.

 

Azoknak az adózóknak, akiknek rendelkezésre állnak az adózási adatok az iparűzési adóbevallást bármikor elkészthetik és benyújthatják, számukra adóhatóságunk javasolja is június 2-ig történő beküldést, amennyiben annak elkészítésében és beküldésében közreműködő nincs akadályoztatva.

 

Azon adózóknak különösen indokolt lehet a bevallás június 2-ig történő benyújtása, akiknél az adóévre több előleget fizettek, mint a megállapított adójuk /ők adó visszaigénylésre jogosultak, ha nincs más adótartozásuk/ mielőbb vissza szeretnék igényelni.

 

Önkormányzati adóhatóságunk mindent megtesz azért, hogy az adó visszatérítések időtartamát lerövidítve – lehetőség szerint 15 napon belül – kiutalja adózóinknak. Ennek egyik feltétele, hogy az adóbevallások helyesen, pontosan és minden szükséges adattal kitöltve kerüljenek benyújtásra. A visszaigényelhető összeg, azt a bevallás beérkezésének napjától, de legkorábban az adózás rendjéről szóló törvény által az adóbefizetésre előírt eredeti esedékességtől (2020. június 2.) számított 30 napon belül utalja ki az adóhatóság.

 

Pénzügyi területen dolgozó kollégák, könyvelők – a veszélyhelyzet miatt - sokan dolgoznak home office-ban és ha a bevallás elkészítéséhez rendelkezésre állnak a szükséges adatok, indokolt lehet a szeptember 30-i határidő előtti bevallás benyújtása, már csak azért is, mivel így a szeptemberi előlegrész megállapítása az eddig megismert szabályok alapján történik.

 

Tájékoztatjuk Önöket, hogy a végleges adófizetésre él a szeptember 30-i halasztás lehetősége, ám az adóelőleg fizetés változatlan határidőben 2020. szeptember 15-i nappal lesz esedékes, függetlenül attól, hogy az adóbevallást Önök szeptember 15-e előtt, vagy után teljesítik.

 

A Korm. rendelet 1. §-ának (5) bekezdése alapján, amennyiben az adózó az iparűzési adóbevallás-benyújtási, adóelőleg-bevallási kötelezettségét a Korm. rendelet 1. § (4) bekezdésben foglalt felhatalmazás alapján a 2020- ban kezdődő adóelőleg-fizetési időszak első előlegrészlete esedékessége napjáig nem teljesítette, akkor ezen előlegrészlet esedékességekor (azaz a naptári évvel azonos üzleti éves adózók esetében 2020. szeptember 15-én) az előző – korábban bevallott – iparűzési adóelőleg-részlet összegét kell megfizetni.

 

A Korm. rendeletben említett „előző – korábban bevallott – iparűzési adóelőleg-összeg" a 2020-ban kezdődő adóelőleg-fizetési időszak első részletét időben megelőző előleg-összeg, ami nem más, mint az előző adóelőlegfizetési időszak második előleg-részlete. Ez a naptári évvel azonos üzleti éves adózó esetében a 2020. március 15-re bevallott összeggel kell, hogy megegyezzen.

 

Ha a vállalkozó az adóbevallását és adóelőleg-bevallását nem nyújtja be 2020. szeptember 15-ig, akkor esetében az (1) bekezdés szerinti előleget bevallott adóelőlegnek kell tekinteni. Ezért ezen előleg-összeg mérséklését lehet kérni annak esedékessége előtt. A 2020-ban kezdődő előlegfizetési időszak előleg-bevallásának 2020. szeptember 15-ét követően való benyújtása esetén a 2020. szeptember 15-én fizetendő (esetében már elvileg megfizetett) első adóelőleg-összegként a 2020. március 15-én esedékes összeggel azonos összeget kell bevallania (a bevallásban feltüntetnie).

 

A Korm. rendeletből az is következik, hogy ha a naptári évvel egyező adóéves vállalkozó 2020. szeptember 15- ig benyújtja a 2019. adóévről szóló bevallását (és a 2020-ban kezdődő előlegfizetési időszak előleg-bevallását), akkor neki a törvényi (azaz a Htv-beli) és nem a Korm. rendeleti szabályok szerint kell megállapítani és bevallani az adóelőleg összegét.

 

(A Htv. előlegfizetésre vonatkozó kivonatos része a tájékoztató 5. oldalon olvasható)

 

A fentiek természetesen irányadóak a naptári évtől eltérő üzleti évet választó vállalkozókra is, ha a 2020-ban induló előleg-fizetési időszakuk első előleg-fizetési esedékessége 2020. április 22-e és 2020. szeptember 30-a közé esik.

 

Az adózó az Elektronikus Önkormányzati Portálról tudja az iparűzési adóbevallást benyújtás megtételét indítani az önkormányzatunk felé: https://ohp-20.asp.lgov.hu/nyitolap . Felhívjuk a figyelmet itt is arra, hogy az Elektronikus Önkormányzati Portál a nap 24 órájában biztosítja az aktuális adóegyenlegek és benyújtott adóbevallások pontos és részletes lekérdezését.

 

Az „ELJÁRÁS MÓDJA", az „ÁGAZAT" (Adóügy) „ÜGYTÍPUS" (Helyi iparűzési adó) kiválasztását követően eltérő adóévekre több bevallási űrlap is kiválasztható. Az adózó 2019. évre az alábbi HIPA bevallási űrlapot választhatja:

 

„HELYI IPARŰZÉSI ADÓ BEVALLÁS, ÁLLANDÓ JELLEGŰ IPARŰZÉSI TEVÉKENYSÉG, 2019. ÉVRE"

 

A bevallás benyújtás egyéb módjairól honlapunkon találhatnak információkat.

 

A helyi iparűzési adófizetési kötelezettséget Eger Megyei Jogú Város esetében az önkormányzat iparűzési adó beszedési számlájára kell megfizetni.

 

Eger MJV. Önkormányzat Helyi iparűzési adó beszedési számla 12033007-00102883-02200006

 

Kérjük, hogy amennyiben adófolyószámlája már esedékessé vált adótartozást mutat, úgy azt mihamarabb rendezni szíveskedjen.

 

Tájékoztatjuk, hogy 2020. március 24-én folyamatban lévő végrehajtási eljárások automatikusan szünetelnek a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig. Az eljárás szünetelése a végrehajtáshoz való jog elévülési idejének szünetelését is jelenti.

 

Azonban végrehajtási eljárás indítható azzal az adózóval szemben, akinek adótartozása miatt az adóhatóság 2020. március 24-e előtt még nem indított végrehajtási eljárást. Az adóhatóság ilyen esetben a végrehajtási eljárás megindítása előtt először fizetési tájékoztatót/adószámlát küld az adózónak, hogy önként fizesse meg adótartozását. A veszélyhelyzet megszűnése utáni 16. napon, ha a végrehajtásnak egyéb akadálya nincs, újabb végrehajtási cselekmények indíthatók.

 

A veszélyhelyzet miatt kialakult önkormányzatot érintő saját bevétel elvonások, adókiesések és jelentkező extra kiadások miatt a helyi iparűzési adó címkézésének lehetősége 2020. évre felfüggesztésre került (Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Polgármesterének 14/2020. (V. 06.) számú polgármesteri rendelete), így erre most a 2019. évi helyi iparűzési adóból nem lesz lehetőség. Ebben kérjük az Önök szíves megértését.

 

A veszélyhelyzet kapcsán megjelenő jogszabályokról, hírekről itt olvashatnak helyi adózási információt az érdeklődők: https://www.eger.hu/hu/adougyek/veszelyhelyzet A változásokról folyamatosan frissülő információkat a város honlapján www.eger.hu Adóügyek linken találhatnak az érdeklődők!

 

Köszönjük, hogy adókötelezettségek betartásával és adófizetésével hozzájárul Eger Megyei Jogú Város fejlődéséhez és ahhoz, hogy közösen minél előbb legyőzzük a koronavírusból eredő járványhelyzetet. Továbbra is jó egészséget kívánunk minden kedves ügyfelünknek, munkatársaiknak és családtagjainak egyaránt!

 

Eger, 2020. május 20.

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága

E-mail cím: ado@ph.eger.hu 
Honlap cím: www.eger.hu 
Telefonszám: +36 (36) 523-700
Hivatali kapu használata során a Hivatal rövidített neve: EGERADO
Teljes neve: Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága KRID azonosítója: 644093165

 

 

140/2020. (IV. 21.) Korm. rendelet
a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak mérséklése érdekében szükséges adózási könnyítésekről


Kivonatos közlés


1. Adókötelezettségek teljesítésével kapcsolatos könnyítések

„1. § (4) Az adózó az e rendelet hatálybalépésének napja és 2020. szeptember 30-a között esedékessé váló éves és soron kívüli helyi iparűzési adóbevallás-benyújtási kötelezettségét és az ezzel egyidejűleg teljesítendő adófizetési kötelezettségét, valamint a következő adóelőleg-fizetési időszakra szóló adóelőleg bevallás benyújtási kötelezettségét 2020. szeptember 30-ig teljesítheti.

 

(5) Amennyiben az adózó iparűzési adóbevallás-benyújtási, adóelőleg-bevallási kötelezettségét a (4) bekezdésben foglaltak alkalmazásával a 2020-ban kezdődő adóelőleg-fizetési időszak első előlegrészlete esedékessége napjáig nem teljesítette, akkor ezen előlegrészlet esedékességekor az előző - korábban bevallott - iparűzési adóelőleg-részlet összegét kell megfizetni. Az adózó ezen adóelőleg-részlet mérséklését annak esedékessége előtt kérheti, ha számításai szerint a 2020-ban kezdődő adóév adója nem éri el az adóévi adóelőleg összegét.

 

(6) A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 3. § (3) bekezdése szerinti nyilatkozatot legkésőbb 2020. szeptember 30-ig lehet benyújtani az adóhatósághoz."

 

 

 

Helyi adókról szóló 1990. évi C. tv. (Htv.)


Kivonatos közlés

 

Az adóelőleg megállapítása, az adó bevallása és az adó megfizetése

 

41. § (1) A vállalkozó - a (4) bekezdésben foglaltak kivételével - a helyi iparűzési adóban az előlegfizetési időszakra - az egyes esedékességi időpontokra eső összeg feltüntetésével önkormányzatonként - adóelőleget köteles a (3) bekezdésben foglalt esetekben a bejelentkezéssel egyidejűleg az adóhatóság által rendszeresített nyomtatványon bejelenteni, illetve minden más esetben a bevallás-benyújtással egyidejűleg bevallani. A benyújtott - adóelőleget tartalmazó - bejelentkezési nyomtatvány végrehajtható okiratnak minősül.


(2) Az előlegfizetési időszak - a (3) bekezdésben foglaltak kivételével - a bevallás-benyújtás esedékességét követő második naptári hónap első napjával kezdődő 12 hónapos időszak.


(3) Az adóköteles tevékenységét az önkormányzat illetékességi területén az adóév közben kezdő, valamint az átalakulással, egyesüléssel, szétválással létrejött vállalkozó esetén, továbbá ha az önkormányzat az adót első alkalommal vagy év közben vezeti be, az előlegfizetési időszak az adókötelezettség, át

alakulás, egyesülés, szétválás, adóbevezetés kezdő napjától az azt követő adóév első félévének utolsó napjáig terjedő időtartam.
(4) Nem kell adóelőleget bejelenteni, bevallani:
a) az előtársaságnak,
b) az adóköteles tevékenységet jogelőd nélkül kezdő vállalkozónak az első adóelőleg-fizetési időszakra,
c) az adóalanyként megszűnő vállalkozónak, továbbá
d) arra az előlegfizetési időpontra, amelyre a vállalkozó már vallott be adóelőleget.


(5) A (2) bekezdés szerinti esetben az adóelőleg-részletek összege:
a) ha az adóévet megelőző adóév időtartama 12 hónapnál nem rövidebb, akkor az előlegfizetési időszakra fizetendő adóelőleg első részletének összege az adóévet megelőző adóév adójának és az adóév harmadik hónapjának 15. napjára már bevallott, bejelentett adóelőleg-részlet pozitív különbözete, az előlegfizetési időszakra fizetendő adóelőleg második részletének az összege az adóévet megelőző adóév adójának fele,
b) ha az adóévet megelőző adóév 12 hónapnál rövidebb, akkor az előlegfizetési időszakra fizetendő adóelőleg első részletének az összege az adóévet megelőző adóév adójából az adóévet megelőző adóév naptári napjai alapján 12 hónapos időszakra számított összeg és az adóév harmadik hónapjának 15. napjára már bevallott, bejelentett adóelőleg-részlet pozitív különbözete, az előlegfizetési időszakra fizetendő adóelőleg második részletének összege az adóévet megelőző adóév adójából az adóévet megelőző adóév naptári napjai alapján 12 hónapos időszakra számított összeg fele.


(6) A (3) bekezdés szerinti esetekben az adóelőleg-részletek összege a vállalkozó által az adókötelezettsége keletkezésének adóévére várható adó figyelembevételével az előlegfizetési időszakra időarányosan megállapított - az ezen időszak alatt esedékes egyes adóelőleg-fizetési időpontokra egyenlő arányban megosztott - bejelentett összeg.


(7) Ha jogszabályi változás miatt az adó alapja vagy mértéke az adóévre módosul, továbbá ha a vállalkozó az adóévet megelőző évben e törvény vagy az önkormányzat rendelete alapján adómentességet vagy adókedvezményt vett igénybe, de az adóévben az adómentesség vagy az adókedvezmény nem vagy nem teljes mértékben illeti meg, akkor az előleg összegét az adóalap, az adómérték, a kedvezmény mértékének változása, illetőleg a mentesség, kedvezmény megszűnése figyelembevételével kell bevallani.


(8) A közös őstermelői igazolvánnyal rendelkező adóalanyok az adóévi iparűzési adókötelezettségüket úgy is teljesíthetik, hogy az adószámmal rendelkező adóalany a közös őstermelői tevékenységvégzésből származó teljes iparűzési adóalap alapulvételével állapítja meg, vallja be és fizeti meg az adót. Az adómegállapítás ezen módjának választásáról a közös őstermelői igazolványban feltüntetett valamennyi adóalany az adószámmal rendelkező adóalany adóévi adóbevallásában nyilatkozik. A családi gazdálkodó a családi gazdaság tekintetében az adóévi iparűzési adókötelezettséget a közös őstermelői igazolvánnyal rendelkező adóalanyokra irányadó szabályozás szerint is teljesítheti.


(9) Annak a társasági adóalanynak minősülő, kettős könyvvitelt vezető vállalkozónak (ideértve a külföldi székhelyű vállalkozó magyarországi fióktelepét, továbbá a kettős könyvvitel elveinek megfelelő könyvvezetést alkalmazó más külföldi székhelyű vállalkozót is), amelynek az adóévet megelőző adóévben az éves szinten számított nettó árbevétele a 100 millió forintot meghaladta, az adóévre megfizetett iparűzési adóelőleget az adóévi várható fizetendő adó összegére ki kell egészítenie.

 



< Vissza
Intézze ügyeit elektronikusan!