Ugrás a fő tartalomhoz
2024. december 19. | Viola

Közeledik a helyi iparűzési adó bevallásának határide

Létrehozva: 2012. december 31.  |  Utoljára frissítve: 2019. április 02.

Figyeljünk az adóelőleg mérséklésére is, hiszen itt spórolhatunk. Rövidesen (2009-05-31) lejár a 2008. évi helyi iparűzési adóbevallás (HIPA) önkormányzati adóhatóságokhoz történő benyújtásának és a végleges adó megfizetésének határideje. Tekintettel arra, hogy a bevallás határnapja ünnepnapra esik, így a 2008. évi HIPA bevallást a keddi munkanapon (2009-06-02) még szankció mentesen postára lehet adni, illetve személyesen be lehet nyújtani.


A város adóbevételei között továbbra is meghatározó az iparűzési adóból származó bevétel túlsúlya. A második legmagasabb bevételt produkáló ingatlanadók (építmény és telek) összességében a Hipa 1/5-ét sem teszik ki. A megyeszékhelyen a múlt évben az összes adó és díjbevétel 72%-át tette ki, így költségvetési szempontból sem mindegy, hogy az adózók pontosan teljesítik-e kötelezettségeiket. A múlt évi adóbevallások tükrében az adózói kör 78,1%-ának az éves adókötelezettsége nem haladja meg az 100EFt-ot, ezen belül is 43,8%-nak az éves adófizetési kötelezettsége nem több 10EFt-nál. Az adóbevallási adatok alapján közel 300 társaság fizetett 1M Ft-nál nagyobb összegű helyi iparűzési adót. Gazdasági súlyuk azonban továbbra is meghatározó, hiszen az adó 78,4%-a tőlük folyik be.

 

2009. március elején kézhez kapott „Fizetési-Értesítőben" Eger MJV. Önkormányzati Adóhatósága felhívta szíves figyelmüket a bevallás megtételére. Az adózók illetve a bevallást készítők rendelkeznek Internetes hozzáférési lehetőséggel, ezért javasoljuk, hogy a HIPA bevallási nyomtatványt (EGER0887) szíveskedjenek az alábbi elérhetőségi helyről letölteni: www.eger.hu „Adóügyek intézése"


Bevallási és bejelentkezési nyomtatványok/ helyi iparűzési adó/ bevallási nyomtatvány/ 2008./ Ellenőrzött nyomtatványkitöltő program/ 2008. évi iparűzési adóbevallás - ellenőrzött

 

A 2008. adóévről szóló bevallás alapszerkezete – hasonlóan a korábbi évekhez – főlapból és kiegészítő lapokból áll. A főlap tartalmazza – többek között – a bevallás jellegét, a bevallási időszak megjelölését, a záró bevallás benyújtásának okát, az adóalany azonosító adatait, az alkalmazott adóalap-megosztás módszerét és a vállalkozási szintű adóalap meghatározásából kiindulva a települési iparűzési adóalap meghatározásán keresztül az adott településen fennálló fizetési kötelezettség kiszámítását. Az egyes kiegészítő lapok a különböző típusú vállalkozások nettó árbevételének levezetésére, valamint a vállalkozási szintű adóalap települési önkormányzatok közötti megosztásának levezetésére szolgálnak. Az iparűzési adó helyi adó jellegéből következik az a sajátosság, hogy egy adott adóalanynak több településen is fennállhat az adókötelezettsége, így az annak részelemét képező adóbevallás-benyújtási kötelezettsége is. Az önkormányzati adóhatóság a visszatérítéseket a hibátlan bevallás megérkezésétől számított 30 napon belül utalja ki. Érdemes odafigyelni az aláírásokra, a visszatérítési igény megjelölésére, a pontos cím, bankszámlaszám feltüntetésére, a köztartozásokkal kapcsolatos nyilatkozat tételre.

 

KIT TERHEL A BEVALLÁSI KÖTELEZETTSÉG?

Az adókötelezettség részletes szabályait a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (Htv.) és erre épülve önkormányzati rendeletek szabályozzák. Szükséges a törvény mellett az adott település rendeletét {Eger MJV Közgyűlésének a helyi adókról szóló 40/2004. (XII. 17.) számú rendelete} áttanulmányozni, hiszen a települések eltérő mértékeket és kedvezményeket alkalmazhatnak. (Egerben a www.eger.hu linkről az adózók tájékozódhatnak a fontosabb jogszabályokról.)

 

Az iparűzési adó alanya (Htv. 52. § 26. pont) a vállalkozó, azaz a gazdasági tevékenységet saját nevében és kockázatára haszonszerzés céljából, üzletszerűen végző:

1.) a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 3. § 17. pontja által taxatíve felsorolt egyéni vállalkozó:

              • – a vállalkozói igazolvánnyal rendelkező magánszemély az igazolványában feltüntetett vállalkozási tevékenysége tekintetében,
              • – a közjegyző a közjegyzőkről szóló törvényben meghatározott tevékenysége tekintetében (kivéve, amennyiben e tevékenységét közjegyzői iroda tagjaként folytatja),
              • – az önálló bírósági végrehajtó a bírósági végrehajtásról szóló törvényben meghatározott tevékenysége tekintetében (kivéve, amennyiben e tevékenységét végrehajtói iroda tagjaként folytatja),
              • – az egyéni szabadalmi ügyvivő a szabadalmi ügyvivőkről szóló törvényben meghatározott tevékenysége tekintetében,
              • – az ügyvéd az ügyvédekről szóló törvényben meghatározott tevékenysége tekintetében (kivéve, amennyiben e tevékenységét ügyvédi iroda tagjaként vagy alkalmazott ügyvédként folytatja),
              • – a magán-állatorvosi tevékenység gyakorlására jogosító igazolvánnyal rendelkező magánszemély e tevékenysége tekintetében,
              • – a gyógyszerészi magántevékenység, falugondnoki tevékenység, tanyagondnoki tevékenység vagy szociális szolgáltató tevékenység folytatásához szükséges engedéllyel rendelkező magánszemély e tevékenysége tekintetében,
              • – az egyénileg tevékenykedő európai közösségi jogász az ügyvédekről szóló törvényben meghatározott tevékenysége tekintetében (kivéve, amennyiben e tevékenységet ügyvédi társulás tagjaként vagy alkalmazottként végzi).

 

2.) a személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott mezőgazdasági őstermelő, feltéve, hogy őstermelői tevékenységéből származó bevétele 2008-ban a 600 ezer forintot meghaladta,

 

3.) jogi személy, ideértve a felszámolás vagy végelszámolás alatt lévő jogi személyt is,

 

4.) az egyéb szervezet, ideértve a felszámolás vagy végelszámolás alatt lévő egyéb szervezetet is.

 

MELY ÖNKORMÁNYZATNÁL KELL A BEVALLÁST BENYÚJTANI?

Ha a vállalkozó több önkormányzat illetékességi területén is végez állandó jellegű tevékenységet, akkor az adó alapját a Htv. mellékletében meghatározott módon meg kell osztania. Ilyen esetben minden érintett önkormányzat felé bevallást kell teljesíteni. A későbbi viták elkerülése végett a bevallás benyújtást úgy kell megtenni, hogy annak megtörténte dokumentálható lehessen.

 

FELAJÁNLHATOM-E A HIPA EGY BIZONYOS RÉSZÉT?

A képviselőtestület ugyan változtatott az országban egyedüliként több, mint 15 éve Egerben működő „címkézés" lehetőségén, de a HIPA 3%-át (9-300EFt között) Eger területén működő állami, egyházi, önkormányzati fenntartású költségvetési szervek, intézmények, civil szervezetek, alapítványok, egyesületek, társadalmi szervezetek részére továbbra is lehet jelölni. Ha a jelölő adózónak nincs adótartozása, úgy a megjelölt szervezet –elszámolási kötelezettség mellett- a közgyűlés jóváhagyó döntését követően megkapja az adóforintokat. A címkézésre a bevallás benyújtásakor van lehetőség.

 

GYAKORI HIBÁK:

A végleges adó fizetésének számításánál az adózók igen sokszor rosszul kalkulálnak és nem a pontos befizetéseiket veszik figyelembe, így tartozásuk maradhat. A pontos fizetés, utalás érdekében javasolt az előzetes konzultáció az érintett önkormányzattal. Az Egerben adózók jobb és pontosabb kiszolgálása érdekében az idei előlegfizetésükről szóló fizetési meghagyás mellékleteként - tartozás esetén - folyószámla értesítést is kapnak. Így pontosan láthatják HIPA egyenlegüket és rövid időn belül rendezhetik esetleges tartozásaikat.

 

TAKARÉKOSKODJUNK, AVAGY MIT ÉRDEMES TUDNI AZ ELŐLEG MÉRSÉKLÉSÉRŐL?

A válság túlélésben segítséget jelenthet a vállalkozásoknak annak ismerete, hogy miként csökkenthetik törvényesen előlegüket. Az előlegeket az előző év lezárt bevallási adatai alapján kell az adóhatóságnak megállapítania. Így fordulhat elő, hogy az esetlegesen jelentősen csökkenő adóalap után - kérelem hiányában - a múlt évi végleges adóval egyező előlegrészeket kell az adózóknak megfizetniük. A társasági adóhoz hasonlóan a HIPA-ban is mód van az előleg csökkentését kérelmezni, így jellemzően a szeptemberi előleget akár már lényegesen kisebb összegben - a kérelem elbírálását követően - lehet teljesíteni. Ehhez persze fel kell mérni az adott vállalkozásnak azt, hogy az idei gazdasági éve az adóelőleg alapjául szolgáló adóalapra kiható tényezők tekintetében hogyan alakulnak. Nagyon fontos pontosan tisztában lenni azzal, hogy az előleg módosítását az esedékesség időpontjáig benyújtott kérelemben lehet kérelmezni. Az adózónak nem kell 8 hónapig pénzét az adóhatóságnál tartania, hiszen az előleg elszámolása 2010. május 31. után történne meg. A kibocsátott fizetési meghagyások rendelkező részében erről információkat találhatnak adózóink.

 

A várhatóan tömegesen benyújtásra kerülő kérelmek támogatására nyomtatványt rendszeresített az egri adóhatóság, amit a www.eger.hu „Adóügyek intézése" Bevallási és bejelentkezési nyomtatványok/ helyi iparűzési adó/bevallási nyomtatvány/2008./ EGER0987EM/ elérési útvonalon megtalálható.

 

Nem lehet azonban korlátlan az előlegcsökkentés lehetősége sem, hiszen az adózó 20%-ig terjedő mértékű bírságot fizet, ha kérelemre adóelőlegét mérsékelték, és utóbb kiderül, hogy ez indokolatlan volt és kevesebb adóelőleget fizetett, mint amennyit tényleges eredménye alapján kellett volna.

 

Fontos tudni, hogy a bevallás illetve a befizetés elmaradása mulasztási bírság megállapítását illetve végrehajtási eljárás megindítását is eredményezheti.

 

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága

 



< Vissza
Intézze ügyeit elektronikusan!