Közeleg az iparűzési adó bevallásának határideje
2011. évre a megyeszékhely saját bevételein belül több mint 57%-ot tesznek ki az önkormányzati adóbevételek. Az önkormányzati adóbevételeken belül 88,5% a helyi adókból származó adóbevételi rész. Az önkormányzati bevételeken belül továbbra is meghatározó az iparűzési adó túlsúlya, ennek aránya 74,7%, ami 3,7%-kal magasabb, mint a megyeszékhelyek átlaga.
Az adónemet sajátos fizetési és bevallási mód jellemzi, az adózók az adóévben egyrészt a megelőző év adatai alapján előleget fizetnek, másrészt elszámolnak a befizettet előlegekkel szemben, valamint december 20-val - egyes adózók - feltöltési kötelezettséget teljesítenek.
2010. és 2011. években az adó mértéke (2%) Egerben nem emelkedett. A mikro-, kis és középvállalkozások részére bővítetten fennmaradt a kedvezményes adózás lehetősége, így az a vállalkozó, akinek az éves vállalkozási szintű adóalapja a 2,5 millió forintot nem haladja meg (a Htv. ettől eltérő magasabb kedvezményezetti kört nem enged), 50%-os adókedvezményre jogosult, így valójában nála az adó mértéke 1%-os. Az önkormányzati kedvezményben részesülő adózói kör jelentős, a vállalkozások 63%-át érinti a kedvezményes adózás lehetősége.
2011. május 31-én lejár a 2010. évi helyi iparűzési adóbevallás (HIPA) önkormányzati adóhatóságokhoz történő benyújtásának és a végleges adó megfizetésének határideje.
Az önkormányzati adóhatóság 2011. május 30-án (hétfő) 09.00-16.00-ig rendkívüli, majd kedden 2011. május 31-én 09.00-18.00-ig meghosszabbított ügyfélfogadást tart.
A naptári évvel azonos üzleti év szerint működő adózónak a 2010. évi állandó jellegű iparűzési adó-kötelezettségéről 2011. május 31-ig kell adóbevallást benyújtania a székhelye, illetve a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény szerinti telephelye(i) szerinti önkormányzati adóhatóság(ok)hoz.
Iparűzési adó alanynak minősül a vállalkozó, azaz a gazdasági tevékenységet saját nevében és kockázatára haszonszerzés céljából, üzletszerűen végző:
a) a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja-törvény) 3. § 17. pontja által taxatíve felsorolt egyéni vállalkozó:
-
-
- az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény szerinti egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő magánszemély, az említett nyilvántartásban rögzített tevékenysége(i) esetében,
- a közjegyző a közjegyzőkről szóló törvényben meghatározott tevékenysége tekintetében (kivéve, amennyiben e tevékenységét közjegyzői iroda tagjaként folytatja),
- az önálló bírósági végrehajtó a bírósági végrehajtásról szóló törvényben meghatározott tevékenysége esetében (kivéve, amennyiben e tevékenységét végrehajtói iroda tagjaként folytatja),
- az egyéni szabadalmi ügyvivő a szabadalmi ügyvivőkről szóló törvényben meghatározott tevékenysége tekintetében,
- az ügyvéd az ügyvédekről szóló törvényben meghatározott tevékenysége esetében (kivéve, amennyiben e tevékenységét ügyvédi iroda tagjaként vagy alkalmazott ügyvédként folytatja),
- a magán-állatorvosi tevékenység gyakorlására jogosító igazolvánnyal rendelkező magánszemély e tevékenysége tekintetében.
-
b) az Szja-törvényben meghatározott mezőgazdasági őstermelő, feltéve, hogy őstermelői tevékenységéből származó bevétele 2010-ben a 600 000 forintot meghaladta,
c) a jogi személy, ideértve, ha az felszámolás vagy végelszámolás alatt áll,
d) az egyéni cég, egyéb szervezet, ideértve azt is, ha azok felszámolás vagy végelszámolás alatt állnak.
A 2010. adóévről szóló bevallás alapszerkezete – hasonlóan a korábbi évekhez – főlapból és betétlapokból áll. A főlap tartalmazza – többek között – a bevallás jellegét, a bevallott időszakot, a záró bevallás benyújtásának okát, az adóalany azonosító adatait, az alkalmazott adóalap-megosztás módszerét és a vállalkozási szintű adóalap meghatározásából kiindulva a települési iparűzési adóalap meghatározásán keresztül az adott településen fennálló fizetési kötelezettség kiszámítását, illetve az előlegfizetési időszakra vonatkozó adóelőleg bevallását. Az „A", „A/2" „B", „C", „D" „E" és „F" betétlapok a sajátos nettó árbevétel-fogalmat alkalmazó vállalkozások nettó árbevételének, valamint a vállalkozási szintű adóalap települési önkormányzatok közötti megosztásának levezetésére szolgálnak.
A Htv. 41. §-a alapján az iparűzési adóban a 2011. évben kezdődő előlegfizetési időszakra (keresztfélévekre) vonatkozó adóelőleg-részleteket változatlanul az adózónak kell önadózással megállapítania, bevallania, s az előlegfizetési időszak egyes esedékességi időpontjaira megfizetnie.
A bevallási nyomtatványok a www.eger.hu – „Adóügyek intézése" („Bevallási és bejelentkezési nyomtatványok/Helyi iparűzési adó/Bevallási nyomtatvány (állandó jellegű tev.)/2010.évről/Ellenőrzött nyomtatványkitöltő program/2010.évi iparűzési adóbevallás") elérhetőségen lehet nyomtatványkitöltő program segítségével elkészíteni (bevallási űrlap száma:EGER1087).
A 2011. május 31-én esedékes 2010. évi adókülönbözetet az önkormányzati adóhatóság felé kell megfizetni, illetve a túlfizetéseket 2011. május 31-ét követően lehet visszaigényelni. A vállalkozóknak, vállalkozásoknak a 2011. május 31-ig teljesítendő kiegészítéseket az Eger Megyei Jogú Város Önkormányzat 12033007-00102883-02200006 számú Helyi Iparűzési Adó számlájára kell teljesíteniük.
Az alábbi szervezetek, amennyiben a feltételes mentességnek megfelelnek - bevallás helyett mentességi nyilatkozatot adhatnak - (Űrlap neve: Nonprofit szervek 2010. évi mentességi nyilatkozata)
- a társadalmi szervezet,
- az egyház,
- az alapítvány,
- a közszolgáltató szervezet,
- a köztestület,
- az önkéntes kölcsönös biztosító pénztár,
- a magánnyugdíjpénztár,
- a költségvetési szerv,
- a költségvetési szervnek nem minősülő nevelési-oktatási intézmény,
- a közhasznú, kiemelkedően közhasznú szervezetnek minősülő nonprofit gazdasági társaság
abban az adóévben, amelyet megelőző adóévben (2009.) folytatott vállalkozási tevékenységéből származó jövedelme (nyeresége) után sem bel-, sem külföldön adófizetési kötelezettsége, illetve - költségvetési szerv esetében - eredménye után a központi költségvetésbe befizetési kötelezettsége nem keletkezett.
Felhívjuk a figyelmét arra, hogy az adóbevallást és a csatolt kiegészítő lapokat, nyilatkozatot az önkormányzati adóhatóság (cégszerű) aláírás nélkül nem fogadja el!
Tájékoztatjuk T. Adózóinkat, hogy szíveskedjenek a bevallásokat időben és hibátlanul elkészíteni, mivel a bevallások késedelme, hibája esetében az adóeljárási szabályok mulasztási bírság kiszabását írják elő.
Egyéb tájékoztatók, ismertetők, útmutatók és más háttéranyagok: www.eger.hu adóügyek intézése elérhetőségen megtalálhatóak.
Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága