Magánszemélyek is intézhetik elektronikusan adóügyeiket
A nagytömegű iratok postai kiküldése során felmerülnek olyan jogos adózói igények, hogy szeretnék a jövőben, nagyobb számban elektronikusan tartani a kapcsolatot az önkormányzati adóhatósággal vagy más közigazgatási hatóságokkal, hivatalokkal, illetve elektronikus úton fizetni az adókat, díjakat.
Tájékoztatjuk Tisztelt Adózóinkat, hogy múlt évtől van arra lehetőség, hogy a papír alapú kapcsolattartást felváltsa az elektronikus ügyintézés (erről több tájékoztató anyag is olvasható honlapunkon) adóügyekben is.
Ehhez azonban első lépésben Önöknek az Adózónak kell egy ún. „Rendelkezési Nyilvántartásban" megváltoztatni – elektronikusra átállítani - az ügyintézés módját.
Ez azért is hasznos, mert gyorsabb és hatékonyabb ügyintézést tesz lehetővé, kiszámíthatóbbá, tervezhetőbbé válik a hivatalokkal való kapcsolattartás, a nyilvántartás tárolja a meghatalmazásokra vonatkozó nyilatkozatokat, és azokról hitelesített információt szolgáltat papír alapú irat bemutatása nélkül.
Az önkormányzati adóigazgatásban az adófizetés legnagyobb tömegben csekken történik. Múlt évben több mint 100 ezer befizetés érkezett adóhatóságunkhoz, ennek döntő hányada (87%) csekken valósult meg. 2018. évben a magánszemélyektől 87,8 ezer esetben érkezett adófizetés.
Jogszabályi előírások alapján a magánszemély adózók pénzforgalmi számlanyitásra nem kötelezettek, így nekik a fizetési kötelezettségét belföldi fizetési számlájáról történő átutalással vagy készpénz-átutalási megbízással (sárga csekk) kell teljesíteniük. (Az önkormányzat a kibocsátott csekkeket úgy postázza, hogy azok alkalmasak legyenek „iCsekk" szolgáltatással történő befizetésre is.) Az önkormányzati adóhatóság ügyfélszolgálatán lehetőség van bankkártyával történő fizetésre is.
A hivatkozott jogszabályi kötelezés miatt az önkormányzati adóhatóságnak a fizetési kötelezettséget úgy kell előírnia, hogy azt csekken, illetve átutalással is lehessen teljesíteni.
Az országos adószakrendszert (ASP) fejlesztő Magyar Államkincstár rövidesen tervezi bevezetni az EFER fizetési rendszert, ahol az érintettek - döntésük alapján - akár már elektronikusan is fizethetik majd önkormányzati adóikat az ország valamennyi önkormányzatánál.
Rendelkezési nyilvántartás /RNY/
A Rendelkezési Nyilvántartás az állampolgárok ügyintézéssel kapcsolatos nyilatkozatainak elektronikus nyilvántartására, rögzítésére szolgál. A nyilvántartás lehetővé teszi, hogy ezekhez az információkhoz az arra jogosult szervek hozzáférjenek, megkönnyítve a polgárok mindennapi ügyintézését. A Rendelkezési Nyilvántartás keretében megadhatók a hatóságokkal való kapcsolattartásra használható elektronikus (például e-mail cím) és postai elérhetőségek, és a jövőben használni kívánt azonosítási módok.
Az Rendelkezési Nyilvántartás önkéntesen vehető igénybe, amelynek során elsőként alaprendelkezést kell tenni, további rendelkezések (például meghatalmazások) ezt követően tehetők.
Az alaprendelkezés tulajdonképpen egy nyilatkozat melyben a felhasználó (adózó) meghatározhatja, hogy engedélyezi-e hivatalos ügyintézései során az internetes vagy telefonos ügyintézést és meghatározhatja a hivatalos ügyekben kapcsolattartásra használható elektronikus és postai adatait. Itt lehet rögzíteni a hivatalos kapcsolattartásra szolgáló elektronikus levelezési címet, telefonszámot, SMS, telefax és postai elérhetőségeket is.
Rendelkezés az alábbi módokon tehető:
• személyesen: az ország valamennyi kormányablak és okmányirodai ügyfélszolgálatán, a NAV kiemelt ügyfélszolgálatain illetve a 40 postai Agora ponton ahol alaprendelkezést és további rendelkezéseket is lehet tenni. Az ügyintézéshez érvényes személyazonosításra alkalmas okmány (személyazonosító igazolvány vagy vezetői engedély vagy útlevél) bemutatása szükséges.
• elektronikus úton: ha az ügyfél rendelkezik Ügyfélkapuval vagy Részleges Kódú Telefonos Azonosítással (továbbiakban: Telefonos Azonosítás) amelyeket a Rendelkezési Nyilvántartás felületén az azonosítás során a Központi Azonosítási Ügynök használ. A szolgáltatás on-line felületén az alaprendelkezés beállításai után, további rendelkezéseket is lehet tenni. A Rendelkezési Nyilvántartás elérhető az alábbi gombra kattintva:
Rendelkezési Nyilvántartás majd a „Bejelentkezés" gomb indításával.
A módosított alaprendelkezés visszavonásig érvényes!
• telefonon: az ügyfél rendelkezést (például meghatalmazást) tud tenni a Kormányzati Ügyfélvonal (1818 – 4.1-es menüpont) munkatársak közreműködésével is Telefonos Azonosítást követően.
Fontos tudnivaló, hogy rendelkezést kizárólag 18 év feletti természetes személyek tehetnek.
A rendelkezési nyilvántartásról bővebben itt találnak információkat:
https://rendelkezes.gov.hu/rny-public/
https://ugyintezes.magyarorszag.hu/szolgaltatasok/rny.html
A változásokról folyamatosan frissülő információkat a város honlapján találhatnak https://www.eger.hu/hu/adougyek az érdeklődők!
Tájékoztatjuk Önöket, hogy az idei évtől az Elektronikus Önkormányzati Hivatali Portál a nap 24 órájában biztosítja Önöknek az aktuális adóegyenlegek pontos és részletes lekérdezését. A portálra nyitóoldala: https://ohp-20.asp.lgov.hu/nyitolap . A lekérdezés részleteiről itt talál információkat: https://ohp-20.asp.lgov.hu/tajekoztato.
Előre is köszönjük Tisztelt Adózóinknak, hogy befizetett adókkal hozzájárulnak Eger Megyei Jogú Város és Magyarország fejlődéséhez!
Eger, 2019. augusztus 07.
Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága