Ugrás a fő tartalomhoz
2024. július 01. | Tihamér

Tájékoztató a KATA-t, KIVA-t választók részére

Létrehozva: 2012. december 30.  |  Utoljára frissítve: 2019. április 02.

A kormány célja, hogy a kelet- közép európai térség legkedvezőbb üzleti környezete Magyarországon jöjjön létre. A pénzügyi és gazdasági válságból nem lehet kilábalni a vállalkozások nélkül, amelyeket meg kell szabadítani az aktivitásukat akadályozó terhektől.


A kormány célja, hogy a kelet- közép európai térség legkedvezőbb üzleti környezete Magyarországon jöjjön létre. A pénzügyi és gazdasági válságból nem lehet kilábalni a vállalkozások nélkül, amelyeket meg kell szabadítani az aktivitásukat akadályozó terhektől.

 

Ennek megfelelően 2013. évtől változnak a helyi iparűzési adóztatás szabályai is. Jövőre köztudottan két új adónemmel bővül a vállalkozások által választható adónemek palettája, ugyanakkor egyes adónemek beépülnek az új adók közé.

 

A helyi adókat (pl.: iparűzési adó, építményadó, telekadó) azonban továbbra is külön kell bejelenteni, bevallani (KATA-nál és KIVA-nál ez választható) és megfizetni az érintett önkormányzatok felé.

 

Felhívjuk a figyelmet arra, hogy Eger Megyei Jogú Város illetékességi területén érvényes helyi adó szabályokról (hatályos és hatályba lépő törvényekről és önkormányzati rendeltekről) az ado.eger.hu linken tájékozódhatnak

 

A 2013. évtől bevezetésre kerülő új adónemek, a kisadózó vállalkozások tételes adójának (KATA) és a kisvállalati adónak (KIVA) szabályait a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (a továbbiakban: Katv.) tartalmazza. A tételes adó választása a vállalkozások számára az adminisztráció jelentős egyszerűsödését jelentheti.

 

Az említett adónemeket választó adózóknak az önkormányzati adóhatóság felé két kötelezettségeket is teljesíteniük kell:
1. egyrészt az egri önkormányzati adóhatóság (Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága) felé a változás bejelentését és
2. a lezárt előző időszakra a záróbevallás megtételével kapcsolatos kötelezettséget is rendezniük kell, melyekről szeretnénk tájékoztatni az érintetteket.

 

1. Bejelentkezés és bevallás a kisadózó vállalkozások tételes adójának hatálya alá (KATA)

Kisadózó vállalkozások tételes adójának alkalmazásáról hamarosan dönteniük kell a kisvállalkozóknak, december 1-től lehet bejelentkezni, bár év közben is lehet választani majd ezt az adózási formát. A választást sürgeti azonban, hogy egyes vállalkozók számára 2013-tól ez lesz lehet a legkedvezőbb adózási módszer.

 

A kisadózók tételes adójának alanyát az önkormányzati adóhatóság felé is bejelentési kötelezettség terheli arról, hogy az iparűzési adóban az adóalap tételes összegű meghatározásával kíván élni. Ezt a bejelentést az önkormányzati adóhatóság által rendszeresített bejelentési, bevallási nyomtatványon köteles megtenni, mégpedig a kisadózók tételes adójának hatálya alá tartozástól (első alkalommal 2013. január 1.) számított 15 napon belül.

 

Az adóalap tételes összegben való meghatározását a kisadózó vállalkozási lét teljes időszakára lehet választani, és ez a döntés mindaddig nem változtatható meg, amíg a vállalkozó iparűzési adó-alany kisadózó vállalkozásnak minősül. A kisadózó vállalkozás döntését tartalmazó bejelentkezési, bejelentési nyomtatvány végrehajtható okirat, mert e dokumentumokban közli a kisadózó vállalkozó azt, hogy tételes adóalap-megállapítást alkalmaz, ezen dokumentum alapján lehet megállapítani a fizetendő adó összegét.

 

Ha a vállalkozó év közben (tehát nem 2012. december 31-ig) dönt arról, hogy kisadózók tételes adója szerinti adózási módot választja, és egyben dönt arról is, hogy az iparűzési adóban a tételes iparűzési adó-alap alapján számítja ki adóját, akkor az adóéve első napjától a kisadózó vállalkozások tételes adójában fennálló adóalanyisága kezdő napját megelőző napig terjedő időszakról bevallást kell benyújtania. A bevallás-benyújtás időpontját a Htv. nem tartalmazza, tehát ekkor az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 32.§ (1) bekezdésben említett szabály érvényesül, azaz az adóévet követő év május 31-éig kell a bevallást benyújtani. A bevallásban feltüntetett fizetendő adót is eddig kell megfizetni, illetve – ha az adóévben megfizetett adóelőleg több, mint a fizetendő adó – a túlfizetés ekkortól igényelhető vissza.

 

A kisadózó vállalkozást e minőségében adóelőleg-bejelentési, adóelőleg-bevallási, adóelőleg-fizetési kötelezettség, továbbá – hacsak a Htv-ből más nem következik – adóbevallás-benyújtási kötelezettség, valamint a Htv. 39. §-ának (2) bekezdése szerinti adóalap-megosztási kötelezettség sem terheli.

 

A KATA-t választóknak – változatlan tényállás esetén – iparűzési adóbevallási kötelezettségük sem lesz a jövőben. Választásuk alapján adóbevallást akkor célszerű (tehát nem kötelező) benyújtani, ha a kisadózó vállalkozás utólagosan kíván valamely adóelőnyt - adómentességet, adókedvezményt - érvényesíteni. (Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének a helyi iparűzési adóról szóló 12/2012.(III.30.) önkormányzati rendeletének 5.§ (1) bekezdése alapján „az a vállalkozó, akinek a vállalkozási szintű adóalapja éves szinten a 2,5 millió forintot nem haladja meg az állandó jellegű tevékenység végzése utáni számított végleges iparűzési adójából 50%-os önkormányzati adókedvezményre jogosult.")

 

Ebből következik, hogy a bevallást az általános bevallás-benyújtási szabályoknak megfelelően az adóévet követő év május 31-éig kell benyújtani, s ekkortól nyílik meg a többletként megfizetett adó visszatérítésének joga is.

 

2. A kisvállalati adó választására vonatkozó előírások, bejelentkezés és bevallás (KIVA)

A kisvállalati adó választása esetén a vállalkozás mentesül a társasági adó, a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettség alól. Az adó mértéke – e közterhek kiváltására is figyelemmel – az adó alapjának 16 százaléka. A kisvállalati adó nem mentesít a helyi adók (iparűzési adó, építményadó, telekadó stb.) bevallása és megfizetése alól.

 

A kisvállalati adóalanyiság a választás - állami adóhatósághoz történő - bejelentését követő naptári év első napjával (legkorábban 2013. január 1-jével) jön létre, amely bejelentést legkorábban az adóévet megelőző év december 1-jétől, legkésőbb az adóévet megelőző év december 20-áig lehet megtenni. A kormány döntése értelmében a Parlamentnek benyújtott 2012. december 7-én javasolt módosítások értelmében az új adó hatálya alá december 1-től január 15-ig lehet bejelentkezni a Nemzeti Adó és Vámhivatalnál. Ezt követően kell az önkormányzati adóhatóság felé bejelenteni a választást, legkésőbb 2013. január 15-ig, ugyanis ez az adózási mód adóévre, választható a határidő jogvesztő.

 

(Részletesen az http://www.kormany.hu/hu/nemzetgazdasagi-miniszterium/ado-es-penzugyekert-felelos-allamtitkarsag/hirek/kisvallalati-ado-kalkulator- linken olvashatnak az érdeklődők.)

 

A kisadózó vállalkozás dönthet akként is, hogy az iparűzési adó alapja tételes összegű legyen. Ez a döntése viszont csak és kizárólag arra az időszakra vonatkozhat, ameddig a kisadózó vállalkozásnak minősül. További feltétel, hogy ameddig a kisadózó vállalkozás e minősége fennáll, és a vállalkozás korábban a tételes iparűzési adóalap-megállapítás lehetőségét választotta, akkor ez a döntése már nem változtatható meg.

 

Az adóalany a kisvállalati adót 2013. adóévben a helyi iparűzési adóbevalláson vallja be, melynek benyújtási határideje az adóévet követő év május 31-e. Az adóévre megállapított adót a bevallás benyújtására előírt határidőig kell megfizetni, illetve a visszajáró adót szintén ezen időponttól lehet visszaigényelni.

 

Tájékoztatjuk adózóinkat, hogy a „Bejelentkezés, változás-bejelentési" nyomtatvány, az „EGER13 35 57 87 BEJ" várhatóan 2013. január 1-jétől lesz elérhető és megtalálható az önkormányzati adóhatóság ado.eger.hu honlapján, ahonnan azt letöltve tudják a bejelentéseket megtenni felénk.

 

Egyéb tájékoztató anyagokat a http://nav.gov.hu/ és http://ado.hu/ honlapokon olvashatnak az érdeklődők.

 

Köszönjük szíves együttműködésüket.
Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága

 



< Vissza
Intézze ügyeit elektronikusan!