Szorosabb együttműködésre törekszünk
Megújulás 25 év után: Eger és Gyergyószentmiklós újra elkötelezte magát a szoros testvérvárosi kapcsolat és a működő, hasznos szakmai együttműködések mellett.
Habis László polgármester szerint Eger sokrétű nemzetközi kapcsolatokban gondolkodik mind az önkormányzat, mind pedig a város intézményrendszere tekintetében. A város számára nagyon fontosak az Eszterházy Károly Egyetem, az egri gazdasági szereplők és a megyeszékhelyen működő, aktív civil szervezetek jól működő kapcsolatai is, melyekre építenünk kell. Amellett, hogy új relációkban is gondolkodunk, szeretnénk tovább erősíteni határon átnyúló, magyar-magyar kapcsolatainkat – szögezte le a városvezető, amikor az egri Közgyűlés a város nemzetközi- és testvérvárosi kapcsolatrendszeréről, s az ehhez kapcsolódó, 2018-as programokról szóló tájékoztatóról tárgyalt a napokban tartott ülésén.
Habis László kiemelte: a 2018-as programok között fontos szerepe volt az Eger és Gyergyószentmiklós 25 éves testvérvárosi kapcsolata alkalmából, 2018 decemberében tett erdélyi látogatásnak. Gyergyószentmiklós városi ünnepén, a Szent Miklós Napokon a hivatalos önkormányzati delegáció mellett 12 egri intézmény képviselői vettek részt. Az út a Bethlen Gábor Alap támogatásával jöhetett létre, s ennek keretében 11 szakmai találkozó és kooperációs megbeszélés valósult meg.
Így zajlott egyeztetés - december 5-én és 6-án - az Egri Szociális Szolgáltató Intézmény, az Egri Városi Sportiskola, az Egri Kulturális és Művészeti Központ, a Gárdonyi Géza Színház, a Dobó István Vármúzeum, a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár, a Gyermekjóléti és Bölcsődei Igazgatóság, valamint egri óvodák és az Eger Városi Turisztikai Kft. munkatársai és a gyergyószentmiklósi szakmai partnerek között. Szakmai találkozó valósult meg továbbá az egri Eszterházy Károly Egyetem és a Babes-Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Intézete között.
Néhány példa:
Az egri Benedek Elek Óvoda, a Ney Ferenc Óvoda és a Szivárvány Óvoda és a Gyergyószentmiklósi Csillagszem Óvoda találkozója során a székelyföldi testvérváros szakemberei „A szeretet művészete" elnevezésű programjuk gyakorlati tapasztalatait osztották meg az egri kollégákkal. A gyakorlatot a helyi pedagógusok dolgozták ki az egyik óvodai csoportjukban sűrűn előforduló konfliktushelyzetek kezelésére. A sikeren felbuzdulva jelenleg azt tervezik, hogy a jó gyakorlatot egy szakmai kiadványban foglalják össze.
Az Eszterházy Károly Egyetem és a Babes-Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Intézete többek között arról egyeztetett, hogy az EKÉ-n működő turizmus-menedzsment szakirány keretében az Egri Campuson tanszálloda és tanétterem, a Sárospataki Campuson pedig tanszálloda működik, s ezeken a helyszíneken a gyergyószentmiklósi hallgatók számára is megnyílik a lehetőség, hogy szakmai gyakorlatukat teljesítsék.
A turisztikai területen ugyancsak együttműködés körvonalazódik a többek között az egri Tourinform Irodát és Eger turisztikai honlapját működtető Eger Városi Turisztikai Kft. és a Gyergyószentmiklósi Turisztikai Iroda között is. A szakemberek a találkozón összehasonlították a két város turisztikai kiadványait. Eger egy invitatív jellegű imázs kiadványt, városismertető leporellót, várostérképet, szálláskatalógust és programfüzetet mutatott be a workshopon, s ezek a kiadványok jó példát jelenthetnek a gyergyói kollégák számára, hiszen a székelyföldi település jelenleg egyféle városismertető kiadvánnyal rendelkezik és további füzetek összeálítását tervezi. Ebben a munkában konkrét, gyakorlati segítséget jelentett az egriek látogatása.
A Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár és a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár találkozóján elhangzott, hogy erdélyi testvértelepülésünk rendkívül nagy segítségnek tartja a magyarországi Nemzeti Kulturális Alap Márai Programjának támogatásából választható új könyveket, s ez jelenti a gyergyói könyvtári gyűjtemény gyarapításának legjelentősebb forrását. Ugyanakkor a helyi intézmény polcain megtalálhatóak az egri könyvtárból származó, korábbi együttműködés kapcsán Gyergyószentmiklósra került kötetek is.
Az Egri Városi Sportiskola és a Gyergyószentmiklósi Sportiskola edzői több alkalommal is találkoztak a Bethlen Gábor Alap által támogatott, erdélyi úton. Az egri sportiskola képviselői több sporteseményre is ellátogattak és megbeszélést folytattak a gyergyószentmiklósi sportszervezetek szakmai vezetőivel, edzőivel. A találkozó egyik gyakorlati eredménye, hogy a kosárlabda utónpótlásneveléssel foglalkozó szakemberek megállapodtak abban, hogy Eger meghívja a gyergyószentmiklósi csapatot a nemzetközi Bornemissza Kupára.
Az Egert és Gyergyószentmiklóst összekötő 25 éves testvérvárosi kapcsolatot ünnepélyes keretek között is megünnepelték. A hivatalos egri delegáció vezetője Gál Judit képviselő asszony volt, aki a december 7-én tartott dísztanácsülésen, az egri küldöttségben résztvevő, további önkormányzati képviselők jelenlétében aláírta a testvérvárosi kapcsolat megerősítéséről szóló dokumentumot Nagy Zoltánnal, Gyergyószentmiklós polgármesterével.
(Eger delegációja a szakmai találkozók mellett részt vett a Gyergyószentmikósi Szent Miklós templom búcsúján, megtekintette a Figura Stúdió Színház „Hideg" című, helytörténetből és székelyföldi legendákból táplálkozó előadását, valamint saját standdal és egri borokkal képviselte Eger városát a IX. Kárpát-medencei Disznótoros Főző Fesztivállal egybekötött, V. Gyergyószentmiklósi Forraltbor-készítő Versenyen.)
A felek minden szakmai egyeztetés során kifejezték a viszontlátogatás igényét, ennek egyeztetése folyamatban van. A széles körű együttműködés jó alapja az a tény, hogy Eger és Gyergyószentmiklós között 25 éve folyamatos a kapcsolattartás, valós programokra és kapcsolatokra, több nemzetközi pályázati együttműködésre építhetjük a jövőbeni terveket.
Habis László polgármester hozzátette: a 2019-es évre vonatkozóan, a „Testvér-települési programok és együttműködések" pályázati felhívásra Eger MJV Önkormányzata már benyújtotta pályázatát, „Ifjúsági tábor határok nélkül - kell egy hét együttlét" címmel. Amennyiben a támogatást elnyerjük, három határon túli magyar település - köztük Gyergyószentmiklós - diákjainak szervezünk ifjúsági tábort Egerben. A program fő célja az lenne, hogy a résztvevő fiatalok átéljék a közös magyarságtudat és összetartozás élményét, megismerjék a magyar kultúra sokszínű értékeit.