Aktív kulturális közösségi tér kialakítása
A „Többgenerációs aktív kulturális közösségi tér kialakítása a Gárdonyi Kert továbbfejlesztésével" (azonosító száma: TOP-7.1.1-16-H-074-1.1/001) című Kulcsprojekt
Kedvezményezett: Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Dobó István Vármúzeum, az Eger Vára Barátainak Köre Egyesület és az Arkt Egyesület konzorciuma
Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata az önkormányzati tv-ben megfogalmazott kötelező és önként vállalt feladatok ellátásával elsősorban a településen élők élet- és munkakörülményeit, a vállalkozások működőképességét és a civil közösségek önszerveződését hivatott közvetlenül és közvetve segíteni. Az egri HKFS által lefedett terület a város teljes lakosságát (2014. január 1-jén 54.527 fő) érinti, ezen belül a közösségépítés fontos pillérei az egyes városrészek. A közösségépítést és a kulturális élet felpezsdítését több, jelenleg is folyamatban lévő TOP-os fejlesztés szolgálja, amelyben az Önkormányzat – hasonlóan a kulcsprojektben betöltött szerepéhez – szintén vezető partnerként jelenik meg. Az Önkormányzat a kulcsprojekt konzorciumvezetőjeként törekszik arra, hogy a partnerek igényeivel összhangban a lakóövezetben élők elvárásait is mérlegelve, a legjobb minőségben valósítsa meg a fejlesztéseket, ezzel is elősegítve a városrészi közösségek szorosabb kapcsolatának kialakítását.
A Dobó István Vármúzeum küldetése, hogy tudományos központ, az igényes ismeretterjesztés és tudományos megalapozottságú történelmi interpretációk helyszíne, közösségi tér és turisztikai attrakció is legyen. A Vármúzeum nagy gondot fordít a Gárdonyi életmű ápolására, az író munkásságának megismertetésére, melynek fő helyszíne a Gárdonyi Kertben a Gárdonyi Emlékház. A Vármúzeum a Gárdonyi életmű népszerűsítése mellett a továbbiakban jelentős feladatot vállal a Kert üzemeltetésében is oly módon, hogy a közparkká kialakított kertben közművelődési, és irodalmi jellegű közösségi programokat szervez.
Az Eger Vára Barátainak Köre Egyesület az egri várral kapcsolatos hagyományok ápolásában, tudományos és népszerűsítő kiadványok megjelentetésében, a várral kapcsolatos emléktárgyak, leletek gyűjtésében, azok feltárásában, kiállítások, ismeretterjesztő előadások és tanulmányutak szervezésében hathatós támogatást nyújt a Dobó István Vármúzeumnak. A Várbarát Kör a közösségi programok feltételeinek megteremtésében és szervezésében vállal szerepet.
Az Arkt Egyesület az Arkt Építészstúdió kezdeményezésére, kizárólag civil összefogással újított fel egy a Gárdonyi Kertben található ingatlant és hozott létre benne egy kreatív művészeti és -ipari műhelyt. A fiatal egri építészeket tömörítő szerveződés olyan mintaprojektet valósított meg a helyszínen, melynek eredményével egészen a 2016. évi Velencei Építészeti Biennáléig jutott az „Arkt" projekt – az Arkt-tól az ellátóig" című nyertes pályázattal. Az Arkt Egyesület művészeti kiállításokat és ezekhez kapcsolódó gyermekfoglakozásokat szervez, műszaki és művészeti előadásokat, továbbképzéseket tart. Projekt-beli szerepvállalásuk szerint részt vállalnak a közparkká alakuló Kert üzemeltetésében és a sokszínű közösségi programok biztosításban.
Projektcélok
A kulcsprojekt fejlesztéseinek célja, hogy a Vár szomszédságában lévő Gárdonyi Kert egy többgenerációs közparkká váljon, mely képes kiszolgálni a lakosok széles körének aktív szabadidős, kulturális és közösségi igényeit, és kiteljesíti a közösségi helyszín szerepet.
Társadalmi cél az együttműködés erősítése és a hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelem.
A Kert helyreállításával árnyas, nyugodt környezetű, igényes szabadidő eltöltésre alkalmas közösségi tér alakítható ki, mely egyaránt helyet ad a családok, a fiatalok és az idősebb korosztály számára.
A kert hasznosításának egyik fontos eleme a közparki funkció. A környékbeliek, illetve a városban élők (és városba érkező turisták) szabadon használhatják a park területét, kültéri bútorait, szervezhetnek családi, baráti, kisközösségi programokat. Ugyanakkor lehetőség van koncentrált kulturális, közművelődési, közösségépítő programok szervezésére is, melyek lehetőséget biztosítanak a magas színvonalú kultúraközvetítésre.
Célcsoportok
A Gárdonyi-park legfontosabb küldetése, hogy azokat a látogatókat szólítsa meg, akik egyrészt alkalmas teret és infrastruktúrát keresnek már működő közösségi tevékenységekhez, másrészt a lehetőségeket kihasználva új közösségek, csoportok megalakulását és működését kívánják biztosítani.
Életkor szerint a 0-99 éves korig valamennyi korosztály számára zajlanak itt programok, mivel fontos alapelv a generációk közötti párbeszéd. Lakóhely szerint a Gárdonyi Kert közvetlen lakóövezetében élőket éri a projekt, akik a területet pihenő- és szabadidős parkként kívánják használni. A turistacsoportok közül főként a városba érkező nagyszámú diákság az érintett célcsoport.
MEGÚJULT A GÁRDONYI-KERT
2021. január 28
LezárultaTOP-7.1.1-16-H-074-1.1/001) című Kulcsprojekt elnevezésű pályázat, melynek köszönhetően az Egri vár szomszédságában lévő Gárdonyi-kert egy többgenerációs közparkká alakult, mely képes kiszolgálni a lakosok széleskörének aktív szabadidős, kulturális és közösségi igényeit, és kiteljesíti a közösségi helyszín szerepet. A beruházást az Európai Unió 111 millió forint vissza nem térítendő forrással támogatta.
2016. májusában, a közösség-vezérelt helyi fejlesztések (CLLD – Community-led Local Development) koordinálására létrejött, 13 tagszervezetből álló ún. Helyi Akciócsoport (HACS) a TOP-7.1.1.-16 pályázati konstrukcióhoz kapcsolódva elkészítette a helyi közösségi fejlesztési stratégiát a kulturális és közösségi terek infrastrukturális fejlesztésére.
A Gárdonyi-kert helyreállításával árnyas, nyugodt környezetű, igényes szabadidő eltöltésre alkalmas közösségi tér alakult ki, mely egyaránt helyet ad a családok, a fiatalok és az idősebb korosztály számára.
A kert hasznosításának egyik fontos eleme a közparki funkció. A környékbeliek, illetve a városban élők (és városba érkező turisták) szabadon használhatják a park területét, kültéri bútorait, szervezhetnek családi, baráti, kisközösségi programokat. Ugyanakkor lehetőség van koncentrált kulturális, közművelődési, közösségépítő programok szervezésére is, melyek lehetőséget biztosítanak a magas színvonalú kultúraközvetítésre.
Az ingatlan nyugati felében egy új, 150 m2 hasznos alapterületű könnyűszerkezetes, fedett, nagy részben nyitott pavilon épült.
A kertépítészeti beavatkozások során a kerítést felújították, megújult a növényzet és a járófelületek, emellett kerti bútorok, alternatív pihenőhelyek kerültek a kertbe, ahol kisebb közösségek számára közösségi tereket alakítottak ki.
Társadalmi cél az együttműködés erősítése és a hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelem.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében, konzorciumban, valósult meg a Dobó István Vármúzeum, az Eger Vára Barátainak Köre Egyesület és az Arkt Építész- és Művészeti Egyesület közreműködésével, Eger Megyei Jogú Város Önkormányzatának vezetésével.
Projekt-tevékenységek 2019. augusztus 13-ig:
• a Kert és a pavilon építését megelőző közbeszerzési eljárás előkészítése folyamatban van;
• a kiegészítő közműfejlesztések tervezése, úgymint a Kertben található elavult, korszerűtlen, rossz pozícióban lévő gázfogadó áthelyezésének tervezésére megtörtént;
• az elektromos földkábel áthelyezése érdekében az ÉMÁSZ-szal a kapcsolatfelvétel megtörtént.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Az új pavilon helyszíne előtérben a gázfogadó
Áthelyezést és korszerűsítést igényló gázfogadó, háttérben a Gárdonyi Géza Emlékház épülete.