Harlekin Bábszínház
1965 szeptemberében Demeter Zsuzsa kezdeményezésére létrejött a középiskolásokból álló Egri Bábszínpad.
1965 szeptemberében Demeter Zsuzsa kezdeményezésére létrejött a középiskolásokból álló Egri Bábszínpad, mely 1966-ban a Pécsi Felnőtt Bábfesztiválon díjat nyert, 1972-ben pedig a Ki-Mit-Tud döntőig jutott.1979-ben újjáalakult a társulat. 1985-ben a Gárdonyi Géza Színház tagozataként – a vidéki bábszínházak közül másodikként – megalakult a Harlekin Bábszínház. A tagok nagy része az egykori, középiskolásokból álló csapatban is dolgozott.1985 nyarán egy felnőtt műsorral Unima-diplomát, 1993-ban pedig Unima-Nagydiplomát nyert társulatunk.
2005 tavaszán hagyományteremtő szándékkal – Eger Város Idegenforgalmi és Kulturális Irodájával együttműködve – a Harlekin rendezte meg az I. Nemzetközi Kortárs Bábművészeti Fesztivált, melyen a külföldi együtteseken kívül a legizgalmasabb hazai bábelőadásokat is láthatta a közönség. A vállalkozás sikerét bizonyítja, hogy 2010-ben ismét színházunk adott otthont a rangos bábos eseménynek.
A Harlekin Bábszínház elsősorban, de nem kizárólag gyerekeknek játszik. Minden évad repertoárjának összeállításánál fontos szempont, hogy a világ meseirodalmát, a magyar népmeséket és kortárs magyar írók műveinek bábszínpadi átdolgozásait is műsorra tűzzük. Így kerültek színpadra többek között Benedek Elek és Lázár Ervin, Marék Veronika és Petőfi Sándor, Andersen és Bálint Ágnes művei. Olyan klasszikus darabokat láthat a közönség a bábszínházban, mint a Mazsola, a Kippkopp karácsonya, az Aladdin és a csodalámpa, a Hófehérke, az Óz, a nagy varázsló vagy éppen a Süsü, a sárkány. Rendkívül fontos számunkra, hogy előadásaink látványvilága, vizuális megjelenítése – a bábuk és a díszletek – minden esetben a meglepetés erejével hassanak, titkaikkal elvarázsolják és lekössék a nézőket, hogy a csodák a színpadon és a nézőkben egyaránt megtörténjenek.
Bábszínházunk az évek során több ifjúsági- és felnőtt előadást is bemutatott. (J. D. Salinger Zabhegyezője, Helen Fielding bestsellerének átdolgozása, a Bridget Jones és a pasik, illetve a Ravaszok és balekok, amely Hans Sachs, reneszánsz német író komédiáinak feldolgozása.) Reményeink szerint az ilyen előadások jelentős lépést tesznek a bábművészet „nagykorúsítása" felé.
A Harlekin rendszeresen játszik a megye különböző településein, községekben és városokban egyaránt. A vidéken tartott előadásoknál elsődleges szempont, hogy a produkciók színvonala egyenértékű legyen azzal, amit a székhelyen lévő bábszínházban láthat a közönség. Természetesen a megyehatárokat túllépve, az ország számos városában is rendszeresen fellépünk, s a különböző országos és nemzetközi bábfesztiválokon több nívós díjjal is jutalmazták már társulatunkat.
A határon túli magyar területek intézményei közül kifejezetten jó kapcsolatot ápolunk a szabadkai Gyermekszínházzal, a marosvásárhelyi Ariel Gyermekszínházzal és az ungvári Bavka Gyermekszínházzal.
A Harlekin életének jelentős eseménye volt a 2006-os ünnepélyes épületavatás, hiszen egy példaértékű beruházás keretében teljesen új létesítményt kapott a bábszínház. Kuriózumnak számít, hogy a megújult színpadtér, technika és műhely mellett kialakítottak egy stúdiószínpadot is, amely kísérleti produkcióknak és felnőtt előadásoknak biztosít teret.
Elérhetőségek:
Cím: 3300 Eger, Bartók Béla tér 6. | Térképen mutat
Honlap: www.harlekin.hu | Fax: +36/36/515-499 | Tel.: +36/36/310-151 ; +36/36/515-499
E-mail: szervezes@harlekinbab.hu ; titkarsag@harlekinbab.hu