Ugrás a fő tartalomhoz
2024. július 01. | Tihamér

Építményadó adókedvezmények

Létrehozva: 2021. október 18.  |  Utoljára frissítve: 2021. október 18.

2020. évtől 315 526 ezer forint helyi építményadó kedvezményt vehettek igénybe az egri lakások tulajdonosai


1.) Néhány szóban a vagyoni típusú helyi adózásról

 

Az építményadó, a telekadó és a magánszemély kommunális adója a magyar adórendszerben a helyi adók körébe tartozik. Ingatlan vagyont terhelő helyi adók 1991. évtől léteznek, ám az adózás feltétele, hogy a helyi adókról szóló törvény /Itt tekinthető meg/ mellett az helyi önkormányzat bevezesse, így erre vonatkozóan érvényes önkormányzati rendelet /Itt olvasható a város honlapján/ kerüljön kihirdetésre. Egerben 1992. évtől él az építményadó, mint helyi vagyoni típusú adó. Magánszemélyek kommunális adója és telekadó kötelezettség nincs Egerben, így ilyen jogcímen nem kell helyi adókat fizetni.

 

Az építményadó sajátossága, hogy a Htv. szerinti adóalanyt (adózót) az adóeljárási kötelezettségek közül adókötelezettségének keletkezése, változása, megszűnése esetén adatbejelentés-benyújtási kötelezettség terheli.

 

A Htv. szerint adóköteles az önkormányzat illetékességi területén lévő építmények közül a lakás, illetve a nem lakás céljára szolgáló épület, épületrész (építmény). Ezen gyűjtőfogalomtól, illetve az adónem elnevezésétől függetlenül a tárgyi hatály csak az épületre, épületrészre terjed ki. Az épületek két csoportra oszthatók: lakásra, illetve nem lakás céljára szolgáló épületre. A Htv. alkalmazásában lakásnak tekintendő a Lakás tv. 91/A. §-a 1-6. pontjában foglaltak alapján ilyennek minősülő és az ingatlan-nyilvántartásban lakóház, lakóépület, lakás, kastély, villa, udvarház megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró ingatlan (Htv. 52. § 8. pont). A Htv. 52. § 11. pontja szerint nem lakáscélú épület, épületrész mindaz, amely nem tartozik a lakás fogalma alá.

 

Az adótárgy állapotában bekövetkező évközi változás a követő év január 1-jétől eredményez adókötelezettségre (pl.: adóalapra, adókedvezményre, fizetendő adó összegére) kiható változást.

 

A Htv. szerint az adó alanya az, aki a naptári év 1. napján az építmény tulajdonosa. Amennyiben az építményt az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű jog terheli, az annak gyakorlására jogosult az adó alanya. A Htv. szerint valamennyi tulajdonos által írásban megkötött és az önkormányzati adóhatósághoz benyújtott megállapodásban a tulajdonosok az adóalanyisággal kapcsolatos jogokkal és kötelezettségekkel egy tulajdonost is felruházhatnak.

 

2.) Hogyan történik az adatbejelentés /régebben bevallás/ megtétele?

 

Fontos, azt tudni, hogy önmagában az ingatlan nyilvántartásban történő változás átvezetés nem elegendő és nem helyettesíti az adatbejelentést. Mivel az adónem ún. „kivetéses" jellegű vagyoni típusú helyi adó, így az adó alanya az adatbejelentő lap benyújtásával jelenti be, változtatja, illetve szünteti meg az adókötelezettségét. Az adóelőírás vagy törlés határozatban történik. Nem kell újabb adatbejelentést benyújtani mindaddig, ameddig az adóalany körülményeiben, az adó tárgyában nem következik be adókötelezettséget érintő változás.

 

2018. január 1-jétől élő adóeljárási szabályok értelmében az adózónak az építményadóról az adókötelezettség keletkezését, illetve változását követő tizenöt napon belül kell adatbejelentését teljesítenie.

 

3.) 2020. évtől kibővültek egyes egri építmények kedvezményei

 

Egerben 2020. januári 1-jétől kibővült a helyi vagyoni típusú építményadó adókedvezménye. Az életvitelszerűen lakóhelyül szolgáló lakás után 100%-os helyi adókedvezményt kaphatnak az öregségi nyugdíjra, rehabilitációs ellátásra, rokkantsági ellátásra jogosult, valamint a három vagy több gyermeket nevelő magánszemélyek. Ennek azonban feltétele, hogy adatbejelentés keretében igényeljék!

 

Életvitelszerű lakáshasználat ténye akkor valósul meg a magánszemély számára, ha az a lakóingatlan szolgál ténylegesen, életvitelszerűen lakóhelyéül, ahonnan életét szervezi (pl.: rendszeresen innen indul munkába vagy oktatási intézménybe, illetve ide tér haza stb.), ahol a magánszemély az életviteléhez szükséges tevékenységeket – úgymint étkezés, főzés, mosás stb. – legjellemzőbben folytatja, amely családi élete helyszínéül szolgál, amely vonatkozásában közüzemi szolgáltatásokat vesz igénybe, illetve amely elsődleges elérhetőségi címeként (levelezési címeként) jelenik meg a hatóságoknál, közműszolgáltatóknál. Önmagában a lakcímnyilvántartás adata nem keletkeztet jogot adókedvezményre, ugyanakkor az önkormányzati adóhatóság ellenőrzési, illetve adóigazgatási eljárása során – az életvitelszerű lakhatás bizonyítékaként – figyelemmel lehet a lakcímnyilvántartás adataira.

 

Az adókedvezményre való jogosultság a harmadik gyermek megszületését követően, illetve az öregségi nyugdíjjogosultság elérését, a fogyatékossági támogatási jogosultság megnyíltát, illetve a rehabilitációs, vagy a rokkantsági ellátásra való jogosultság évét követő adóév első napjától érvényesíthető.

 

Jelen állapot alapján 18 135 lakás (a nyilvántartott lakások 70,2%-a) tulajdonosa részesül helyi egri adókedvezményben.

 

4.) Hogyan lehetett megkapni, igényelni az adókedvezményt?

 

Azon adózók, akik már 2019. december 31-ig jogosultak voltak építményadó kedvezményre – akkor még csökkentett mértékben - a lakások után az önkormányzati adóhatóságtól automatikusan megkapták az emelt 100%-os adókedvezményt, így nekik már nem kellett 2020. márciustól építményadót fizetniük.

 

Azon adózók, akik 2020. január 1-jét követően szereztek jogosultságot, ők szintén adatbejelentés formájában tudják majd bejelenteni igényüket. Ők 2021. évtől élhettek a 100%-os mértékű adókedvezmény lehetőségével.

 

Akik, 2021. január 1-jét követően érik el a jogosultságot, ők szintén adatbejelentés formájában – a változást követő 15 napon belül - tudják érvényesíteni az adómentességet, majd 2022. évre vonatkozóan.

 

5.) Építményadó helyi önkormányzati adókedvezmények változása 2019-2021. években

 

2019. évben 133 245 ezer Ft önkormányzati adókedvezményt kaptak az egri adózók,
2020. évben 157 486 ezer Ft önkormányzati adókedvezményt kaptak az érintett adózók,
2021. évben 158 040 ezer Ft önkormányzati adókedvezményt kaptak a lakások tulajdonosai.

 

6.) Építményadóban adózóknak visszautalt összege 2019-2021. években

 

Az adóeljárási szabályok értelmében az önkormányzati adóhatóság az adónemben túlfizetésként fennálló, ezer forintot el nem érő adót nem téríti vissza, azt a jövőben esedékes - az önkormányzati adóhatóságnál nyilvántartott - adóra, egyéb közteherre számolja el.

 

Ha építményadóban az adózónak fizetési kötelezettségét meghaladó összeg áll az adószámlán a rendelkezésére (túlfizetés), az adóhatóság a túlfizetés összegét kérelemre az adózó által megjelölt adónemre számolja el. Ha az adózónak adótartozása nincs, és bevallási, adatbejelentési kötelezettségeinek eleget tett, rendelkezhet a fennmaradó összeg visszatérítéséről. Rendelkezés hiányában az adóhatóság a túlfizetést a később esedékes adó kiegyenlítésére számolja el. Az adóhatóság a fennmaradó összeget csak akkor térítheti vissza, ha a befizetőnek nincs általa nyilvántartott, adók módjára behajtandó köztartozása.

 

2019. évben adózóknak kérelemre visszautalt túlfizetése: 8 564 772 Ft,
2020. évben adózóknak kérelemre visszautalt túlfizetése: 28 085 413 Ft,
2021. október 13-ig adózóknak kérelemre visszautalt túlfizetése: 7 953 208 Ft.

 

7.) Adatbejelentés módja és formája

 

A gazdálkodónak (egyéni cég és egyéni vállalkozó stb.), elektronikus formában kell az adatbejelentést megtennie, a magánszemélyeknek ez lehetőség. Az Elektronikus Önkormányzati Portálon / https://ohp-20.asp.lgov.hu/nyitolap / az adóbevallási, adatbejelentési információk menüpontban lehetősége nyílik arra, hogy Eger Megyei Jogú Város Önkormányzatnál, a nyilvántartott helyi építményadó adatbejelentéseit lekérdezzék, illetve megtegyék. Az építményadó adatbejelentésének megtételére a portálon az „Adatbejelentés az épület, épületrész utáni építményadóról" nyomtatvány szolgál.

 

Olyan magánszemélyek – akik nem választják az elektronikus kapcsolattartást - használhatják az önkormányzati adóhatóság honlapjáról https://www.eger.hu/hu/adougyek  letölthető „Építményadó adatbejelentési" forma nyomtatványt is, ám javasoljuk nekik is az Elektronikus Önkormányzati Portál használatát.

 

Honlapunkon több tájékoztató is olvasható ebben a témakörben:

 

1.) HOGYAN PÓTOLHATOM ELMARADT ADATBEJELENTÉSEM
2.) HIÁNYPÓTOLTATÓ ELJÁRÁS AZ ÉPÍTMÉNYADÓBAN
3.) ÉPÍTMÉNYADÓ ADATBEJELENTÉS PÓTLÁSA
4.) ÉPÍTMÉNYADÓ ADATBEJELENTÉSI HATÁRIDŐ
5.) TÁJÉKOZTATÁS ADATBEJELENTÉSI TEENDŐKRŐL
6.) HOGYAN TUDOM AZ ADATBEJELENTÉST PÓTLNI? KEDVEZMÉNYT IGÉNYBE VENNI
7.) TÁJÉKOZTATÓ AZ ADATBEJELENTÉSRŐL
8.) TÁJÉKOZTATÓ BŐVÜLŐ HELYI ÉPÍTMÉNYADÓ KEDVEZMÉNYEKRŐL

 

Amennyiben adózással kapcsolatosan kérdéseik merülnének fel, vagy egyeztetni szeretnének, úgy munkatársaink készséggel állnak az Önök rendelkezésére.

 

Köszönjük, hogy adókötelezettségek betartásával és adófizetéseikkel hozzájárulnak Eger Megyei Jogú Város fejlődéséhez.

 

Eger, 2021. október 18.


Eger Megyei Jogú Város Önkormányzati Adóhatósága



< Vissza
Intézze ügyeit elektronikusan!